W&L Wrestling Finishes Fifth at the Star City Open

W&L Wrestling Finishes Fifth at the Star City Open

SALEM, Va. – The Washington and Lee wrestling team finished fifth out of nine teams and claimed eight place-winners at the Star City Open held at the Salem Civic Center on Sunday.

Elizabethtown College finished as the team champion with 115 points and was followed by Stevens Tech in second with 113.5 points.  Huntingdon was third with 106 points and Ferrum was fourth with 105.5 points.  The Generals tallied 90.5 points for fifth-place and the Apprentice School was sixth with 74.5 points.

Leading the way for the Generals were senior 184-pounder Brandon Lefore (Morgan Hill, Calif. / Ann Sobrato) and sophomore 157-pounder Shane Conners (Mount Airy, Md. / South Carroll), who both finished as the runner-up in their respective weight classes.

Lefore opened his tournament with a 9-2 victory over A.J. Banish of Ferrum and he then logged an 8-2 win over Chad Simmons of Apprentice School in the semifinals.  Blake Rosenbaum of Ferrum took the title when he handed Lefore an 8-4 loss in the championship match.

Conners began with a 17-1 technical fall (3:49) over Joey Driscoll of the Apprentice School and he then notched a win by fall (6:42) over Ferrum's Clifford Harrison in the semifinals.  He then dropped a 10-3 decision to Zach Wilhelm of Stevens Tech in the title match.

First-year Matt Muller (Roanoke, Va. / Patrick Henry) placed fourth in the 133-pound bracket, while junior Zach Bylykbashi (Southington, Conn. / Southington) finished fourth in the 141-pound weight class.  Muller went 2-2 overall, while Bylykbashi finished with a 2-2 mark.

Junior Ethan Hartman (River Edge, N.J. / River Dell Regional) place fifth in the 125-pound weight class, sophomore Alec Horne (Chester Springs, Pa. / Downingtown East) was fifth in the 165-pound bracket and senior Matt Kaminer (Hewlett, N.Y. / George W. Hewlett) placed fifth in the 285-pound weight class.  All three recorded a 4-2 mark on the day.

First-year Patrick Hofstedt (Severna Park, Md. / Severna Park) added a sixth-place finish in the 165-pound weight class, registering a 3-3 overall record.

Washington and Lee returns to action on December 2 when it travels to the Ohio Northern Invitational.  Action begins at 9:00 am.

-- http://www.generalssports.com -- 

125 Pounds
Ethan Hartman (W&L) d. Michael Heck (Stevens); Fall 3:17
Philip Torresani (Elizabethtown) d. Ethan Hartman (W&L); 15-6
Ethan Hartman (W&L) d. Brett Binnix (Ferrum); Fall 3:23
Ethan Hartman (W&L) d. Wade Thomas (Huntingdon); Fall 3:51
Colton Messick (Apprentice) d. Ethan Hartman (W&L); 13-6
Ethan Hartman (W&L) d. Korpesh Gootee (Averett); 15-7 (Fifth-place match)

133 Pounds
Matt Muller (W&L) d. Trey Boyd (Apprentice); 19-6
Brandon Woody (Averett) d. Matt Muller (W&L); 11-6
Matt Muller (W&L) d. Nelson Elder (Huntingdon); Fall 3:25
Josh McLaughlin (Elizabethtown) d. Matt Muller (W&L); 7-4 (Third-place match)

141 Pounds
Zach Bylykbashi (W&L) d. Shalek Colon (Apprentice); TF, 16-1 (3:20)
DeAndre Beck (Huntingdon) d. Zach Bylykbashi (W&L); 10-4
Zach Bylykbashi (W&L) d. Austin Smith (Ferrum); 7-5
Wesley Hollingsworth (East Carolina) d. Zach Bylykbashi (W&L); Fall 2:25 (Third-place match)

149 Pounds
Aaron Wolfang (Stevens) d. William Medick (W&L); 9-3
Bobby Ziehfreund (Ferrum) d. William Medick (W&L); 8-1

157 Pounds
Shane Conners (W&L) d. Joey Driscoll (Apprentice); TF, 17-1 (3:49)
Shane Conners (W&L) d. Clifford Harrison (Ferrum); Fall 6:42
Zach Wilhelm (Stevens) d. Shane Conners (W&L); 10-3 (First-place match)

165 Pounds
Josh Smith (Stevens) d. Colby Boudreau (W&L); TF, 16-0 (4:13)
Sam Garrison (Huntingdon) d. Colby Boudreau (W&L); Fall 2:31

Patrick Hofstedt (W&L) d. Jake Phelps (Averett); 16-8
Jeremy Moseley (Apprentice) d. Patrick Hofstedt (W&L); Fall 2:47
Patrick Hofstedt (W&L) d. Khai Do (Elizabethtown); Fall 2:54
Patrick Hofstedt (W&L) d. Sam Garrison (Huntingdon); 7-3
Peter Becher (East Carolina) d. Patrick Hofstedt (W&L); Fall 1:59
Alec Horne (W&L) d. Patrick Hofstedt (W&L); Fall 4:08 (Fifth-place match)

Alec Horne (W&L) d. Khai Do (Elizabethtown); Fall 0:56
Peter Becher (East Carolina) d. Alec Horne (W&L); 7-3
Alec Horne (W&L) d. Matt Akers (Ferrum); 7-4
Alec Horne (W&L) d. Josh Smith (Stevens); 13-9
Jeremy Moseley (Apprentice) d. Alec Horne (W&L); 7-4
Alec Horne (W&L) d. Patrick Hofstedt (W&L); Fall 4:08 (Fifth-place match)

174 Pounds
Brandon Lefore (W&L) d. A.J. Banish (Ferrum); 9-2
Brandon Lefore (W&L) d. Chad Simmons (Apprentice); 8-2
Blake Rosenbaum (Ferrum) d. Brandon Lefore (W&L); 8-4 (First-place match)

184 Pounds
Will Kuenne (W&L) d. Shane Triantos (Stevens); 9-8
Cody Dixon (Huntingdon) d. Will Kuenne (W&L); 13-6
Will Kuenne (W&L) d. Triston Kechter (Averett); Fall 2:01
Cody Richmond (Liberty) d. Will Kuenne (W&L); 11-9

285 Pounds
Matt Kaminer (W&L) d. Maxwell Rhoden (Elizabethtown); 4-2
Jesse Rowlen (Huntingdon) d. Matt Kaminer (W&L); 3-1
Matt Kaminer (W&L) d. Kofi Sackey (East Carolina); Fall 2:28
Matt Kaminer (W&L) d. Zach Sintobin (Apprentice); 4-2
Eric Eckstein (Elizabethtown) d. Matt Kaminer (W&L); 4-2 (OT)
Matt Kaminer (W&L) d. Tyrique Nolen (Ferrum); 6-0 (Fifth-place match)