W&L Wrestling Finishes Seventh at the W&J Invitational

W&L Wrestling Finishes Seventh at the W&J Invitational

WASHINGTON, Pa. – The Washington and Lee wrestling team claimed four place-winners and finished seventh out of 15 teams at the Washington & Jefferson Invitational on Saturday.

Senior Ron Tassoni (Media, Pa. / Haverford School) highlighted the Generals' afternoon by taking home first-place in the 184-pound bracket.  He opened with a pin of Heidelberg's Eric Murdock in 6:31 and then notched a 9-5 win over Gabe Mahaney of Baldwin-Wallace.  In the championship, he posted a 6-4 win over Ryan Shank of Waynesburg to improve to 8-0 on the season.

First-year Zach Bylykbashi (Burlington, Conn. / Southington) took home third-place honors at the 133-pound weight class after going 4-1 overall.  He defeated Vincent Mion of St. Vincent by tech fall (16-0) in his opener and then notched a 16-4 major decision over Sam Oberlander of Millersville.  He was defeated by Ryan Homack of Heidelberg by a score of 9-5.  Homack went on to finish in second-place.  Bylykbashi rebounded to record victory over Gordon Bieber of Waynesberg and he then notched a 9-8 win over Brandon Conrad of Heidelberg in the third-place match.

First-year Michael Dik (Boxford, Mass. / St. John's Prep) and sophomore Matt Kaminer (Hewlett, N.Y. / George W. Hewlett) both placed sixth in their respective weight classes.  Dik went 4-3 in the 141-pound bracket and Kaminer logged a 4-2 record in the 285-pound bracket.

Washington and Lee returns to action next Saturday when it takes part in the Southern Virginia Duels.  Action begins at 10:00 am.

-- http://www.generalssports.com --

125 Pounds
Tristan Buxton (Waynesburg) d. Ethan Hartman (W&L); 16-5
Jordan Burkholder (Muskingum) d. Ethan Hartman (W&L); 8-4

133 Pounds
Zach Bylykbashi (W&L) d. Vincent Mion (St. Vincent); 16-0
Zach Bylykbashi (W&L) d. Sam Oberlander (Millersville); 16-4
Ryan Homack (Heidelberg) d. Zach Bylykbashi (W&L); 7-4
Zach Bylykbashi (W&L) d. Gordan Bieber (Waynesburg);
Zach Bylykbashi (W&L) d. Brandon Conrad (Heidelberg); 9-8 (Third-Place Match)

141 Pounds
Preston Bowshier (Wheeling Jesuit) d. Alex Pollera (W&L); 10-3
Alex Pollera (W&L) d. Heidelberg by forfeit
Nick Burkett (Thiel) d. Alex Pollera (W&L); Fall 0:18

Dan Pommerer (W&J) d. Michael Dik (W&L); 5-0
Michael Dik (W&L) d. Austen McGinnis (Baldwin-Wallace); 15-7
Michael Dik (W&L) d. Hunter Shelton (UMBC); Fall
Michael Dik (W&L) d. Zachary Taylor (Baldwin-Wallace); 7-6
Michael Dik (W&L) d. Rob Ritschard (Thiel); 6-2
Joseph Baitt (Heidelberg) d. Michael Dik (W&L);
Filippo Crivelli (Waynesburg) d. Michael Dik (W&L); 19-4 (Fifth-Place Match)

149 Pounds
Kendall Newell (Heidelberg) d. Zachary Papin (W&L); 12-3
Zachary Papin (W&L) d. Kollin Clark (Wheeling Jesuit); 14-4
Stephen Beam (UMBC) d. Zachary Papin (W&L); Fall 3:35

174 Pounds
Clayton Ray (Wheeling Jesuit) d. Brandon Lefore (W&L); 8-6
Brandon Lefore (W&L) d. Zach Pellis (W&J); Fall 0:38
Brandon Lefore (W&L) d. Seth Decker (Millersville); 7-0
Brandon Lefore (W&L) d. Kaegan Pearsall (Baldwin-Wallace); Fall 1:21
Jimmy Sandlin (Baldwin-Wallace) d. Brandon Lefore (W&L); 10-3 

184 Pounds
Ron Tassoni (W&L) d. Eric Murdock (Heidelberg); Fall 6:31
Ron Tassoni (W&L) d. Gabe Mahaney (Baldwin-Wallace); 9-5
Ron Tassoni (W&L) d. Ryan Shank (Waynesburg); 6-4 (First-Place Match)

197 Pounds
Michael Sullivan (W&L) d. Eppe Saarenheimo (Heidelberg); 12-2
Aram Moffitt (Millersville) d. Michael Sullivan (W&L); Fall 1:34
Christian Climer (Heidelberg) d. Michael Sullivan (W&L); Fall 3:56

285 Pounds
Matt Kaminer (W&L) d. Antonio Santoro (W&J); 3-2
Greg Kumar (Waynesburg) d. Matt Kaminer (W&L); 7-1
Matt Kaminer (W&L) d. Evan Roberts (Wheeling Jesuit); 3-1
Matt Kaminer (W&L) d. Beau Swank (Defiance); 8-4
Matt Kaminer (W&L) d. Thiel; Forfeit
Jacob Evans (Waynesburg) d. Matt Kaminer (W&L); Fall (Fifth-Place Match)