W&L Wrestling Claims Two Place-winners at the ONU Invite

ADA, Ohio – The Washington and Lee wrestling team claimed two place-winners at the Ohio Northern Invitational on Saturday.

Junior Dan Igel (Ponte Vedra Beach, Fla. / Bolles School) was the Generals' top competitor, finishing in fifth-place in the 157-pound weight class.  Igel opened his day with a 7-3 win over Heidelberg's Aaron Banko, but fell to Waynesburg's Sam Lombardo in the second round by a score of 7-4.  Igel then recorded four-straight wins by decision before falling once again to Lombardo (fall 1:18).  He then recorded a forfeit win over Mt. St. Joseph's Tommy Fehring in the fifth-place match to complete his day with a 6-2 record.

Sophomore Conor Duffey (Boxford, Mass. / Brooks School) also placed for W&L, finishing in eight-place in the 149-pound bracket.  Duffey notched a 9-0 win over Jarrett Sadler of Alma in the opening match.  He then recorded a 4-2 win over Justin Tomasek of Olivet in the second round, before suffering a loss by fall (5:24) to Andrew Johnson of Heidelberg.  He followed the loss with a 3-1 win over Kyle Brezovec of Ohio Northern, but fell in his final two matches of the day to complete the tournament with a 3-3 mark.

Other top finishes for W&L included a 2-2 mark for first-year Ron Tassoni (Media, Pa. / Haverford School) at 174 pounds and a 2-2 record for first-year 285-pounder Grant Cokeley (Charleston, W.Va. / George Washington).

Washington and Lee will return to action on December 16 at the Desert Duals hosted by Wartburg in Las Vegas, Nev.

-- http://www.generalssports.com --

125 Pounds
Casimer Strzynski (Alma) d. Adam Davis (W&L); 16-5
Adam Davis (W&L) d. Brendan Omicioli (Waynesburg); 10-5
Tyler Price (Heidelberg) d. Adam Davis (W&L); 8-5

149 Pounds
Travis Martin (Alma) d. Matt Howell (W&L); 5-2
Brad Temple (Heidelberg) d. Matt Howell (W&L); 11-1
Conor Duffey (W&L) d. Jarrett Sadler (Alma); 9-0
Conor Duffey (W&L) d. Justin Tomasek (Olivet); 4-2
Andrew Johnson (Heidelberg) d. Conor Duffey (W&L); Fall 5:24
Conor Duffey (W&L) d. Kyle Brezovec (Ohio Northern); 3-1
Caleb Huff (Alma) d. Conor Duffey (W&L); 7-3
Travis Luft (Heidelberg) d. Conor Duffey (W&L); 6-4 – 8th-place match

157 Pounds
Dan Fleet (Olivet) d. Josh Weldon (W&L); 11-0
Chris Milligan (Waynesburg) d. Josh Weldon (W&L); Fall 1:15
Dan Igel (W&L) d. Aaron Banko (Heidelberg); 7-3
Sam Lombardo (Waynesburg) d. Dan Igel (W&L); 7-4
Dan Igel (W&L) d. Eric Tuck (Waynesburg); 7-2
Dan Igel (W&L) d. Scott Flesher (Lindsey Wilson); 3-1
Dan Igel (W&L) d. Casey Pace (Gannon); 6-3
Dan Igel (W&L) d. Sean Floor (Gannon); 7-5
Sam Lombardo (Waynesburg) d. Dan Igel (W&L); Fall 1:18
Dan Igel (W&L) d. Tommy Fehring (Mt. St. Joseph) by forfeit – 5th-place match

165 Pounds
Zac Richey (W&L) d. Brandon McLaughlin (Alma); 8-6
Eric Antesberger (West Liberty) d. Zac Richey (W&L); 3-2
Andrew Leis (Heidelberg) d. Zac Richey (W&L); 5-2
Cadyn McKeeth (Lindsey Wilson) d. Zan Reed (W&L); 11-2
Michael Clark (Campbellsville) d. Zan Reed (W&L); 5-0

174 Pounds
Ron Tassoni (W&L) d. Harris Nowotarski (Lycoming); Fall 4:39
Anthony Bonaventura (Waynesburg) d. Ron Tassoni (W&L); Fall 2:43
Ron Tassoni (W&L) d. Erich Silvestro (Thiel); 10-5
Josh Jensen (Alma) d. Ron Tassoni (W&L); Fall 2:54

184 Pounds
Jeff Holm (Olivet) d. Morgan Moskal (W&L); Fall 2:07
Tyler Cunningham (Lycoming) d. Morgan Moskal (W&L); 15-0

197 Pounds
Connor Maglecic (Campbellsville) d. Connor Smithson (W&L); Fall 2:45
Justin Meineke (Mt. St. Joseph) d. Connor Smithson (W&L); Fall 3:00

285 Pounds
Grant Cokeley (W&L) d. Brock Neeson (Alma); Fall 3:00
Blake Heim (Thiel) d. Grant Cokeley (W&L); Fall 2:08
Grant Cokeley (W&L) d. Thomas Hall (Olivet); 9-4
Jack Griggs (Olivet) d. Grant Cokeley (W&L); 8-3