2009 WASHINGTON AND LEE MEN’S TRACK & FIELD ROSTER

NAME                       YR.   EVENT                   HOMETOWN/HIGH SCHOOL
Vance Berry                Sr.   Distance                Porte Vedra, Fla./Episcopal
Billy Billington           Jr.   Throws                  Nashville, Tenn./Montgomery Bell 
Brian Bondurant            Jr.   Jumps, Sprints          Richmond, Va./Lloyd C. Bird
Thomas Brandlein           Jr.   Hurdles, Sprints        Manalapan, N.J./Manalapan
Ryan Castle                Jr.   Jumps, Decathlon        Libertyville, Ill./Libertyville
David Doobin               So.   Jumps                   Summit, N.J./Newark Academy
Davis Franklin             So.   Middle Distance         Richmond, Va./Deep Run
Robert George              So.   Distance                Middletown, N.J./Middletown
Jeff Giordano              So.   Sprints, Decathlon      Slidell, La./Jesuit
Ben Goetsch                Jr.   Jumps                   Timonium, Md./Gilman
Matt Gossett               Fy.   Middle Distance         Atlanta, Ga./Wesleyan
Tyler Grant                Fy.   Sprints                 Sewanee, Ga./South Forsyth
Ryan Henner                Fy.   Distance                Avondale Estates, Ga./Chamblee
Anthony Ives               Sr.   Distance                Charlotte, N.C./Harding Uni.
Jack Ivy                   So.   Distance                Memphis, Tenn./White Station
Alex Jackson               Sr.   Distance                Centreville, Va./Westfield
Chip McCoy                 Sr.   Hurdles, Sprints        Litchfield, Conn./Litchfield
Pearson Nibley             So.   Throws                  Chevy Chase, Md./Landon
Jimmy Pickle               Fy.   Throws                  Bethesda, Md./Landon
Rob Saliers                Jr.   Middle Distance         Grand Rapids, Mich./Forest Hills 
Evan Sharber               So.   Distance                Chattanooga, Tenn./Baylor School
Michael Shiplet            So.   Middle Distance         Jacksonville, Fla./Bartram Trail
Joe Stusek                 So.   Middle Distance         Billings, Mont./Billings West
Robbie Varipapa            Sr.   Sprints, Mid Distance   Dover, Del./Episcopal
Chris Veddern              Fy.   Distance                Cincinnati, Ohio/Saint Xavier
Robert Warneford-Thomson   Fy.   Distance                Richmond, Va./Trinity Episcopal
Michael Welsh              Sr.   Distance                Tullahoma, Tenn./Tullahoma
Ben Wilson                 Sr.   Throws                  Commerce, Ga./Commerce
Jenkins Wilson             Fy.   Hurdles, Sprints        Charleston, S.C./Porter-Gaud

HEAD COACH: Nate Hoey (Sprints, Hurdles, Jumps, Combined Events)
ASSISTANT COACH: Kris Hoey (Womens Middle Distance, Distance)
ASSISTANT COACH:  John Tucker (Mens Middle Distance, Distance)
ASSISTANT COACH: Brandon Uhl (Sprints, Hurdles, Jumps, Combined Events)
VOLUNTEER ASSISTANT COACH:  Valan Stieler (Throws)
STUDENT ASSISTANT:  Karen Lambdin
CAPTAINS:  Vance Berry, Alex Jackson, Chip McCoy