WASHINGTON 4, WASHINGTON AND LEE 1
Sunday, May 12, 2002 • Chestertown, Md.
NCAA Tournament Second Round

SINGLES:
1. Jose Lejarraga (WAC) d. Rhys James (W&L) 7-5, 6-2
2. Peter Taylor (WAC) d. Paul McClure (W&L) 7-6 (6), 6-0
3. Seth Morgan (WAC) vs. Andrew Roberts (W&L) DNF
4. Rafael Martins (WAC) d. Austin Kim (W&L) 6-3, 6-2
5. Asfand Farouk (WAC) d. Graham Nix (W&L) 6-3, 6-4
6. Rob Moynihan (W&L) vs. Lou Blanchette (WAC) DNF

DOUBLES:
1. James/Roberts (W&L) d. Lejarraga/ Morgan (WAC) 8-6
2. Kim/Nix (W&L) d. Taylor/Martins (WAC) 9-8 (5)
3. Farouk/ Blanchette (WAC) d. McClure/K.C. Schaefer (W&L) 8-6

RECORDS:
W&L (13-6)
WAC (17-3)


WASHINGTON AND LEE 5, MARY WASHINGTON 1
Saturday, May 11, 2002 • Chestertown, Md.
NCAA Tournament First Round

SINGLES:
1. Rhys James (W&L) d. Conner Smith (MWC) 7-6 (6), 6-2
2. Paul McClure (W&L) vs. Kevin Loden (MWC) DNF
3. Tim Ryan (MWC) d. Andrew Roberts (W&L) 6-2, 6-4
4. Austin Kim (W&L) d. Dan Uyar (MWC) 6-3, 7-5
5. Graham Nix (W&L) d. Matt Rogers (MWC) 6-1, 7-5
6. Rob Moynihan (W&L) d Nate Hathaway (MWC) 6-0, 6-4

DOUBLES:
1. Rhys James/Andrew Roberts (W&L) d. Dan Uyar/Nhat Nguyen (MWC) 9-7
2. Austin Kim/Graham Nix (W&L) d. Kevin Loden/Nate Hathaway (MWC) 8-5
3. Conner Smith/Tim Ryan (MWC) d. Paul McClure/K.C. Schaefer (W&L) 8-3

RECORDS:
W&L (13-5)
MWC (13-6)

NOTES:
W&L advaces to the second round of the NCAA Tournament and will play Washington College at 12:00 pm on Sunday afternoon.


W&L MEN’S TENNIS WINS ODAC CHAMPIONSHIP

LYNCHBURG, Va. -- The Washington and Lee men's tennis team claimed its 21st ODAC championship in the last 26 years and its seventh in a row on Sunday afternoon in Lynchburg, Va. The Generals took the championship of all six singles and all three doubles flights. Senior Rhys James (Richmond, Va./St. Christopher's) was named the ODAC Player of the Year after winning the No. 1 singles and doubles flights. Team results and W&L results from each bracket are listed below:

PLACE TEAM POINTS
1. Washington and Lee 72
2. Lynchburg 55
3. Hampden-Sydney 49
4. Eastern Mennonite 39
5. Emory & Henry 25.5
6. Bridgewater 20
7. Roanoke 16.5
8. Randolph-Macon 10
9. Guilford 7.5
10. Virginia Wesleyan 7

No. 1 Singles
Quarterfinals
#1 Rhys James (W&L) d. Kennedy (E&H); 6-2, 6-2
Semifinals
#1 Rhys James (W&L) d. #4 Tomasheski (VWC); 6-4, 6-1
Finals
#1 Rhys James (W&L) d. #2 Garvin (LC); 6-3, 7-5

No. 2 Singles
Quarterfinals
#1 Paul McClure (W&L) d. McSean (RC); 6-0, 6-0
Semifinals
#1 Paul McClure (W&L) d. #4 Carothers (HSC); 6-4, 6-1
Finals
#1 Paul McClure (W&L) d. #2 Gindre (LC); 6-1, 6-3

No. 3 Singles
Quarterfinals
#1 Andrew Roberts (W&L) d. Rodgers (RC); 6-2, 6-0
Semifinals
#1 Andrew Roberts (W&L) d. #4 Barsteika (EMU); 6-0, 6-3
Finals
#1 Andrew Roberts (W&L) d. #2 Duquette (HSC); 6-3, 6-3

No. 4 Singles
Quarterfinals
#1 Austin Kim (W&L) d. Iordanov (GC); 6-1, 6-0
Semifinals
#1 Austin Kim (W&L) d. #4 Howell (LC); 6-1, 6-0
Finals
#1 Austin Kim (W&L) d. #2 Light (HSC); 6-1, 6-0

No. 5 Singles
Quarterfinals
#1 Graham Nix (W&L) d. Dell (BC); 6-1, 6-1
Semifinals
#1 Graham Nix (W&L) d. #4 Boer (EMU); 6-0, 6-0
Finals
#1 Graham Nix (W&L) d. #2 Hoppmann (LC); 6-0, 6-0

No. 6 Singles
Quarterfinals
#1 Rob Moynihan (W&L) d. Brod (RC); 6-0, 6-0
Semifinals
#1 Rob Moynihan (W&L) d. #4 Jones (LC); 6-0, 6-0
Finals
#1 Rob Moynihan (W&L) d. #2 Wilson (HSC); 6-0, 6-1

No. 1 Doubles
Quarterfinals
#1 James/Roberts (W&L) d. Kennedy/Cranford (E&H); 8-1
Semifinals
#1 James/Roberts (W&L) d. #4 Ancarrow/Sosa (RMC); 8-1
Finals
#1 James/Roberts (W&L) d. #2 Garvin/Gindre (LC); 6-3, 7-5

No. 2 Doubles
Quarterfinals
#1 Kim/Nix (W&L) d. May/Carlson (BC); 8-0
Semifinals
#1 Kim/Nix (W&L) d. #4 Bays/Deal (E&H); 8-2
Finals
#1 Kim/Nix (W&L) d. #3 Howell/Hoppmann (LC); 6-1, 6-1

No. 3 Doubles
Quarterfinals
#1 Schaefer/McClure (W&L) d. Brod/Johns (RC); 8-1
Semifinals
#1 Schaefer/McClure (W&L) d. #4 Harrison/Jones (LC); 8-0
Finals
#1 Schaefer/McClure (W&L) d. #2 Light/Wilson (HSC); 6-0, 6-0


WASHINGTON & LEE 4, SEWANEE 3
April 18, 2002 • Sewanee, Tenn.

SINGLES:
1. Adam Kent (S) d. Rhys James (W&L) 6-2, 4-6, 6-2
2. Paul McClure (W&L) d. Jason Abraham (S) 6-4, 6-4
3. Andrew Roberts (W&L) d. Peter Barr (S) 6-4, 6-4
4. Austin Kim (W&L) d. Logan Nalley (S) 6-3, 4-6, 6-3
5. Baird Beers (S) d. Graham Nix (W&L) 6-4, 6-2
6. Rob Moynihan (W&L) d. Ryan Charles (S) 7-6 (7), 6-7 (9), 6-3

DOUBLES:
1. Kent/Abraham (S) d. James/Roberts (W&L) 8-3
2. Beers/Barr (S) d. Kim/Nix (W&L) 9-8 (7)
3. McClure/Schaefer (W&L) d. Nalley/Will Parsons (S) 8-3

RECORD:
W&L (12-5)
Sewanee (13-7)


EMORY 6, WASHINGTON & LEE 1
April 17, 2002 • Emory, Ga.

SINGLES:
1. Mark Odgers (Emory) def. Rhys James (W&L) 3-6, 6-2, 6-0
2. Tyson Ramsey (Emory) def. Paul McClure (W&L) 6-7 (6), 3-6, 6-4
3. Alex Jacobs (Emory) def. Andrew Roberts (W&L) 6-2, 6-1
4. Tom Curran (Emory) def. Austin Kim (W&L) 2-6, 6-3, 6-4
5. Brad Jaffe (Emory) def. Graham Nix (W&L) 6-2, 6-1
6. Rob Moynihan (W&L) def. Kyle Nelson (Emory) 6-3, 6-3

DOUBLES:
1. Jacobs/Odgers (Emory) d. James/Roberts (W&L) 8-1
2. Kim/Nix (W&L) d. Gompers/Ramsey (Emory) 8-6
3. Jaffe/Curran (Emory) def. Schaefer/McClure (W&L) 8-6

RECORDS:
W&L (11-5)
EU (13-4)


WASHINGTON & LEE 7, LYNCHBURG 0
April 3, 2002 • Lynchburg, Va.

SINGLES:
1. Rhys James (W&L) d. James Garvin (LC) 6-3, 6-2
2. Paul McClure (W&L) d. Santiago Gindre (LC) 6-2, 6-1
3. Austin Kim (W&L) d. Ben Harrison (LC) 6-1, 6-1
4. Andrew Roberts (W&L) d. Jeff Howell (LC) 6-1, 6-2
5. Graham Nix (W&L) d. Harry Hoppmann (LC) 6-1, 6-2
6. Rob Moynihan (W&L) d. Jeff Jones (LC) 6-2, 6-1

DOUBLES:
1. James/Roberts (W&L) d. Garvin/Gindre (LC) 8-6
2. Kim/Nix (W&L) d. Howell/Hoppmann (LC) 8-2
3. McClure/Schaefer (W&L) d. Harrison/Jones (LC) 8-2

RECORDS:
W&L (11-4, 6-0)
LC (4-2, 3-1)


WASHINGTON & LEE 7, ROANOKE 0
Apr. 2, 2002 • Lexington, Va.

SINGLES:
1. Rhys James (W&L) d. Pete Hughes (RC) 6-4, 6-0
2. Andrew Roberts (W&L) d. Sean McShane (RC) 6-3, 6-0
3. Rob Moynihan (W&L) d. Bob Rodgers (RC) 6-0, 6-0
4. Seth Martin (W&L) d. Mike Ritenour (RC) 6-1, 6-0
5. Chris Sorenson (W&L) d. Jeff Johns (RC) 6-1, 6-1
6. John Colfry (W&L) d. Dave Broad (RC) 6-1, 7-5

DOUBLES:
1. James/Roberts (W&L) d. Hughes/McShane (RC) 8-2
2. Surdo/David Ellison (W&L) d. Rodgers/Ritenour (RC) 8-0
3. Moynihan/Zac Vuncannon (W&L) d. Johns/Matt Matz (RC) 8-2

RECORD:
W&L (10-4, 5-0)
Roanoke (4-8, 3-3)


WASHINGTON & LEE 4, SWARTHMORE 3
Mar. 31, 2002 • Swarthmore, Pa.

SINGLES:
1. Rhys James (W&L) d. John Thomas (SC); 6-1, 2-6, 6-4
2. Paul McClure (W&L) d. Justin Singer (SC); 6-3, 7-6 (3)
3. Jayson Yost (SC) d. Andrew Roberts (W&L); 6-2, 2-6, 6-4
4. Frank Visciano (SC) d. Austin Kim (W&L); 6-3, 2-6, 6-1
5. Graham Nix (W&L) d. Ben Rae (SC); 6-1, 6-7 (4), 6-1
6. Rob Moynihan (W&L) d. Justin Durand (SC); 6-2, 6-4

DOUBLES:
1. Thomas/Visciano (SC) d. James/Roberts (W&L); 8-5
2. Kim/Nix (W&L) d. Singer/Yost (SC); 8-4
3. Mike Noreika/Rae (SC) d. McClure/Schaefer (W&L); 9-7

RECORD:
W&L (9-4)
Swarthmore (7-4)


WASHINGTON 5, WASHINGTON & LEE 2
Mar. 30, 2002 • Chestertown, Md.

SINGLES:
1. Jose' Lejarraga (WC) d. Paul McClure (W&L) 6-0, 6-1
2 Seth Morgan (WC) d. Rhys James (W&L) 6-4, 7-6( 8)
3 Austin Kims (W&L) d. Asfand Farouk (WC) 4-6, 7-6, 2-2 ret.
4 Peter Taylor (WC) d. Andrew Roberts (W&L) 7-6 (7), 6-2
5 Rafael Martins (WC) d. Graham Nix (W&L) 6-3, 4-6, 6-4
6 Rob Moyniham (W&L) d. Louis Blanchette (WC) 6-3, 7-6, 6-2

DOUBLES
1. Lejarraga/Morgan (WC) d. James/Roberts (W&L) 8-6
2 Taylor/Martins (WC) d. Kim/Nix (W&L) 8-6
3 Farouk/Blanchette (WC) d. McClure/K.C. Schaefer 8-4

RECORDS:
W&L (8-4)
WAC (4-2)


MARY WASHINGTON 4, WASHINGTON & LEE 3
Mar. 27, 2002 • Lexington, Va.

SINGLES:
1. Conor Smith (MWC) d. Paul McClure (W&L) 6-2, 7-5
2. Kevin Loden (MWC) d. Rhys James (W&L) 0-6, 6-1, 6-2
3. Austin Kim (W&L) d. Tim Ryan (MWC) 7-6, 6-4
4. Dan Uyar (MWC) d. Graham Nix (W&L) 6-3, 6-2
5. Rob Moynihan (W&L) d. Steve Wenzel (MWC) 3-6, 6-1, 6-2
6. Matt Rogers (MWC) d. K.C. Schaefer (W&L) 6-4, 6-1

DOUBLES:
1. Uyah/Nhat Nguyen d. James/Roberts 9-8
2. Kim/Nix d. Loden/Ryan 8-6
3. McClure/Schaefer d. Smith/Nate Hathaway 9-8

RECORDS:
W&L (8-3)
MWC (6-4)


WASHINGTON & LEE 7, METHODIST 0
Mar. 23, 2002 • Lexington, Va.

SINGLES:
1. Paul McClure (W&L) d. Glen Kitner (MC); 6-3, 4-6, 6-4
2. Rhys James (W&L) d. Adam Hunter (MC); 6-3, 6-2
3. Austin Kim (W&L) d. Kevin Criscoe (MC); 6-0, 6-1
4. Graham Nix (W&L) d. Ben Porter (MC); 6-2, 6-3
5. Rob Moynihan (W&L) d. Kevin Caccia (MC); 6-1, 6-1
6. K.C. Schaefer (W&L) d. Marcus Dudley (MC); 6-2, 6-2

DOUBLES:
1. Andrew Roberts/James (W&L) d. Hunter/Keith Kassouf (MC); 8-4
2. Kim/Nix (W&L) d. Kitner/Criscoe (MC); 8-6
3. McClure/Schaefer (W&L) d. Caccia/Porter (MC); 8-3

RECORD:
W&L (8-2)
MC (2-2)


WASHINGTON & LEE 7, EASTERN MENNONITE 0
Mar. 20, 2002 • Lexington, Va.

SINGLES:
1. Chris Sorenson (W&L) d. Drew Fuderaro (EMU); 6-2, 6-3
2. David Ellison (W&L) d. Brian Miller (EMU); 6-2, 6-2
3. Marshall Viney (W&L) d. Mike Barsteika (EMU); 6-1, 6-3
4. Seth Martin (W&L) d. Kevin Steiner (EMU); 6-1, 6-2
5. Chris Surdo (W&L) d. Justin Boer (EMU); 6-0, 6-3
6. John Colfry (W&L) d. Sean Boer (EMU); 6-3, 6-1

DOUBLES:
1. Ellison/Surdo (W&L) d. Fuderaro/Barsteika (EMU); 8-2
2. Viney/Sorenson (W&L) d. Miller/Steiner (EMU); 8-4
3. Martin/Colfry (W&L) d. J. Boer/S. Boer (EMU); 8-3

RECORD:
W&L (7-2, 4-0)
EMU (1-5, 0-1)


AVERETT 4, WASHINGTON & LEE 3
Mar. 19, 2002 • Danville, Va.

SINGLES:
1. Vellu Antila (AC) d. Paul McClure (W&L); 6-2, 6-0
2. Rhys James (W&L) d. Pekka Mikkonen (AC); 7-6, 5-7, Ret.
3. Mikko Hermans (AC) d. Austin Kim (W&L); 6-7 (4), 6-4, 6-4
4. Tarmo Laaksonen (AC) d. Graham Nix (W&L); 6-1, 3-6, 6-3
5. Rob Moynihan (W&L) d. Olli Kellokumpu (AC); 6-2, 6-1
6. K.C. Schaefer (W&L) d. Peter Rouch (AC); 6-2, 6-2

DOUBLES:
1. Antila/Mikkonen (AC) d. Andrew Roberts/James (W&L); 8-4
2. Hermans/Laaksonen (AC) d. Kim/Nix (W&L); 8-2
3. Schaefer/McClure (W&L) d. Kellokumpu/Rouch (AC); 8-4

RECORD:
W&L (6-2)


WASHINGTON & LEE 6, SALISBURY STATE 1
Mar. 16, 2002 • Lexington, Va.

SINGLES:
1. Nick Peel (SS) d. Paul McClure (W&L) 6-3, 7-6
2. Rhys James (W&L) d. Scott Mayberry (SS) 6-4, 7-6 (3)
3. Austin Kim (W&L) d. Greg Forster (SS) 6-3, 6-4
4. Graham Nix (W&L) d. Ed Snyder (SS) 6-2, 6-3
5. Rob Moynihan (W&L) d. Jacob Cook (SS) 6-1, 6-1
6. K.C. Schaefer (W&L) d. Matt Vechiolla (SS) 6-1, 6-0

DOUBLES:
1. James/Andrew Roberts d. Forster/Peel 8-6
2. Kim/Nix d. Mayberry/Snyder 8-4
3. Schaefer/McClure d. Cook/Vechiolla 8-2

RECORDS:
W&L (6-1)
SS (1-2)


WASHINGTON & LEE 7, BRIDGEWATER 0
Mar. 16, 2002 • Lexington, Va.

SINGLES:
1. Chris Sorenson (W&L) d. Joshua Didawick (BC) 6-2, 6-2
2. David Ellison (W&L) d. John Carlson (BC) 6-1, 6-0
3. Seth Martin (W&L) d. Tim Mahames (BC) 6-2, 6-2
4. Chris Surdo (W&L) d. Doug May (BC) 6-1, 6-0
5. Marshall Viney (W&L) d. Daniel Dell (BC) 6-0, 6-1
6. John Colfry (W&L) d. David Wyant (BC) 6-1, 6-3

DOUBLES:
1. Rob Moynihan/Zac Vuncannon (W&L) d. Didawick/May 8-3
2. Ellison/Surdo d. Mahames/Carlson 8-1
3. Colfry/Martin d. Dell/Wyant 8-3

RECORDS:
W&L (5-1, 3-0 ODAC)
BC (0-3, 0-3 ODAC)


WASHINGTON & LEE 7, HAMPDEN-SYDNEY 0
Mar. 6, 2002 • Hampden-Sydney, Va.

SINGLES:
1. Paul McClure (W&L) d. John Moss (HSC); 2-6, 6-4, 6-1
2. Rhys James (W&L) d. Durrell Carothers (HSC); 6-3, 6-1
3. Austin Kim (W&L) d. Chris Duquette (HSC); 6-2, 6-4
4. K.C. Schaefer (W&L) d. Rob Light (HSC); 6-3, 6-2
5. Rob Moynihan (W&L) d. Tom Hogge (HSC); 6-1, 6-1
6. Seth Martin (W&L) d. Cooper Wilson (HSC); 6-1, 6-3

DOUBLES:
1. James/Moynihan (W&L) d. Moss/Duquette (HSC); 9-8 (7-2)
2. McClure/Schaefer (W&L) d. Hogge/Carothers (HSC); 8-2
3. Kim/Martin (W&L) d. Light/Wilson (HSC); 8-2

RECORDS:
W&L (4-1, 2-0)
H-SC (1-2, 1-1)


WASHINGTON & LEE 4, RADFORD 1
Feb. 28, 2002 • Lexington, Va.

SINGLES:
1. Paul McClure (W&L) d. Robel Menginsteab (RU); 7-5, 6-0
2. Rhys James (W&L) vs. Bartlo Oosthuizen (RU); DNF
3. Joakim Arhammar (RU) d. Austin Kim (W&L); 7-6, 6-3
4. Graham Nix (W&L) d. Khalid Lhamidi (RU); 7-5, 6-3
5. Rob Moynihan (W&L) d. Rachid Lamrissi (RU); 6-0, 6-1
6. K.C. Schaefer (W&L) vs. Dominic Soeur (RU); DNF

DOUBLES:
1. Oosthuizen/Arhammar (RU) d. James/Moynihan (W&L); 8-0
2. Kim/Nix (W&L) d. Lhamidi/Lamrissi (RU); 8-3
3. Schaefer/McClure (W&L) d. Menginsteab/Soeur (RU); 8-3

RECORD:
W&L (3-1)


WASHINGTON & LEE 7, EMORY & HENRY 0
Feb. 14, 2002 • Lexington, Va.

SINGLES:
1. K.C. Schaefer (W&L) d. Adam Kennedy (E&H); 6-1, 6-0
2. Jeff Lusk (W&L) d. Dustin Bays (E&H); 6-3, 6-0
3. Chris Sorenson (W&L) d. Wes Martin (E&H); 6-0, 6-1
4. Seth Martin (W&L) d. Aaron Richardson (E&H); 6-0, 6-2
5. Chris Surdo (W&L) d. Beau Blevins (E&H); 6-0, 6-1
6. John Colfry (W&L) d. Al Morris (E&H); 6-0, 6-1

DOUBLES:
1. Schaefer/David Ellison (W&L) d. Kennedy/Seth Crawford (E&H); 8-1
2. Lusk/Martin (W&L) d. Bays/Blevins (E&H); 8-2
3. Sorenson/Colfry (W&L) d. Morris/Richardson (E&H); 8-2

RECORD:
W&L (2-1, 1-0 ODAC)


WASHINGTON & LEE 7, VIRGINIA MILITARY INSTITUTE 0
Feb. 13, 2002 • Lexington, Va.

SINGLES:
1. Paul McClure (W&L) d. Slobodan Stipic (VMI); 6-1, 7-5
2. Rhys James (W&L) d. Tom Huffman (VMI); 6-3, 6-4
3. Austin Kim (W&L) d. Milton Aguirre (VMI); 6-1, 6-1
4. Jeff Lusk (W&L) d. Brian Ahmes (VMI); 7-6 (3), 6-0
5. Chris Sorenson (W&L) d. Ted Nevatt (VMI); 6-0, 6-1
6. Seth Martin (W&L) d. Ryan Spivey (VMI); 6-0, 6-1

DOUBLES:
1. James/Rob Moynihan (W&L) d. Huffman/Ahmes (VMI); 8-6
2. McClure/Nix (W&L) d. Stipic/Spivey (VMI); 8-5
3. Nevatt/Aguirre (VMI) d. David Ellison/John Colfry (W&L); 9-8 (3)

RECORDS:
W&L (1-1)
VMI (2-4)



TENN.-CHATTANOOGA 6, WASHINGTON & LEE 1
Feb. 9, 2002 • Lexington, Va.

SINGLES:
1. Jason Ontog (UTC) d. Paul McClure (W&L) 6-4, 6-2
2. John Hangstefer (UTC) d. Austin Kim (W&L) 6-4, 6-1
3. Thomas Knizat (UTC) d. Rhys James (W&L) 6-4, 7-6 (1)
4. Fabian Bechera (UTC) d. Graham Nix (W&L) 6-1, 6-3
5. James Dickerson (UTC) d. Rob Moynihan (W&L) 7-6 (4), 7-6 (1)
6. K.C. Schaefer (W&L) d. Kyle True (UTC) 4-6, 6-1, 6-2

DOUBLES:
1. Ontog/Bechera (UTC) d. James/Moynihan (W&L) 8-3
2. Knizat/Hangstefer (UTC) d. Kim/Nix (W&L) 8-4
3. True/Dickerson (UTC) d. Schaefer/Zac Vuncannon (W&L) 8-3

RECORDS:
W&L (0-1)
Tenn.-Chattanooga (1-2)


W&L MEN’S TENNIS COMPLETES SECOND DAY OF ITA/ROLEX REGIONAL CHAMPIONSHIPS

SWARTHMORE, Pa. -- The Washington and Lee men’s tennis team was competing in the ITA/Rolex South Region Championships on Saturday afternoon. All three singles competitors and both doubles team remaining from the first day of competition were defeated.

In singles, seniors Rhys James (Richmond, Va./St. Christopher’s) and Andrew Roberts (Gainesville, Fla./Gainesville) and freshman Paul McClure (Memphis, Tenn./Memphis University School) won their first match of the day to advance to the round of eight. All three were then defeated. James fell to Conner Smith of Mary Washington, 6-3, 4-6, 6-2, while Roberts was defeated by Kayvon Fatahalian of Carnegie Mellon, 6-3, 6-2. McClure was defeated by Jose Lajarraga of Washington College, 6-3, 6-1.

In doubles, the team of James and Roberts made it to the semifinals with an opening round win before falling to Fatahalian and Hui of Carnegie Mellon, 8-5. Sophomores K.C. Schaeffer (Troy, Ohio/Troy) and Austin Kim (Richmond, Va./Clover Hill) fell to Jose Lajarraga and Seth Morgan of Washington College in the quarterfinals, 8-3.

The losses conclude the Generals’ fall season.

-- GENERALS --


W&L MEN’S TENNIS COMPLETES FIRST DAY IN ITA/ROLEX REGIONAL CHAMPIONSHIPS

SWARTHMORE, Pa. -- The Washington and Lee men’s tennis team advanced three singles players and two doubles teams following the first day of competition at the ITA/Rolex South Region Championships held on the campus of Swarthmore College.

Seniors Andrew Roberts (Gainesville, Fla./Gainesville) and Rhys James (Richmond, Va./St. Christopher’s) and freshman Paul McClure (Memphis, Tenn./Memphis University School) all advanced to the round of 16 in singles following a pair of wins.

Sophomores Austin Kim (Richmond, Va./Clover Hill), K.C. Schaeffer (Troy, Ohio/Troy) and Graham Nix (Bronxville, N.Y./Bronxville) were all knocked from the bracket following losses. Kim and Schaffer both posted wins in their opening matches.

The duo of James and Roberts and the team of Schaeffer and Kim advanced to the round of eight following two wins. McClure and Nix were defeated in the second round of action.

Action continues Saturday morning in Swarthmore, Pa.

-- GENERALS --


W&L MEN’S TENNIS FAIRS WELL IN W&L FALL CLASSIC

LEXINGTON, Va. -- The Washington and Lee men’s tennis team faired very well during its Fall Tennis Classic as the Generals took one singles flight and one doubles flight.

Freshman Marshall Viney (Midland, Texas/Robert E. Lee) took the championship of the No. 4 singles flight, defeating Rob Gould of Davidson, 7-5, 6-2 in the finals.

Sophomore K.C. Schaeffer (Troy, Ohio/Troy) was the runner-up in the No. 2 singles flight, dropping the championship match to Jonathan Britt of Davidson, 6-2, 6-1.

Freshman Paul McClure (Memphis, Tenn./Memphis University School) was the runner-up in the No. 3 singles flight, falling to Davidson’s Geoffrey Mullen, 6-2, 6-1, in the finals.

In the championship of the No. 2 doubles flight, McClure and freshman Jeff Lusk (Shreveport, La./Captain Shreve) squared off against their teammates in sophomore Graham Nix (Bronxville, N.Y./Bronxville) and senior Zac Vuncannon (Asheboro, N.C./Greensboro Country Day). Nix and Vuncannon would emerge with a 9-8 (2) victory.

Washington and Lee will be in action again on Oct. 6-8 as it participates in the ITA Southeast Regional at Swarthmore College.

-- GENERALS --


W&L MEN’S TENNIS FAIRS WELL IN DAY ONE OF W&L FALL CLASSIC

LEXINGTON, Va. -- The Washington and Lee men’s tennis team faired very well during the first day of its Fall Tennis Classic on Saturday afternoon, advancing three players to the singles finals and three doubles teams to the semifinals.

Sophomore K.C. Schaeffer (Troy, Ohio/Troy) advanced to the finals of the No. 2 singles flight by defeating Nick Lewis of Davidson, 3-6, 6-3, 6-2, and John Bunton of Davidson, 6-1, 6-0. He will meet Davidson’s Jonathan Britt in the finals on Sunday.

Freshman Paul McClure (Memphis, Tenn./Memphis University School) moved on to the finals of the No. 3 singles flight by defeating Neeray Pilly of the College of New Jersey, 6-2, 6-1, and Russ Burns of Davidson, 6-2, 6-4. He will face Davidson’s Geoffrey Mullen in the finals.

Freshman Marshall Viney (Midland, Texas/Robert E. Lee) advanced to the finals of the No. 4 singles flight by defeating TCNJ’s Bryan Hanley, 6-4, 6-3, and Will Hamilton of Davidson, 6-4, 6-2. Viney will match up with Rob Gould of Davidson in the finals.

In doubles, the team of sophomore Austin Kim (Richmond, Va./Clover Hill) and senior Andrew Roberts (Gainesville, Fla./Gainesville) advanced to the semifinals of the No. 1 flight. McClure and freshman Jeff Lusk (Shreveport, La./Captain Shreve) along with sophomore Graham Nix (Bronxville, N.Y./Bronxville) and senior Zac Vuncannon (Asheboro, N.C./Greensboro Country Day) all advanced to the semifinals of the No. 2 doubles flight.

Teams participating in the tournament are The College of New Jersey, VMI, Davidson and Washington and Lee.

-- GENERALS --