W&L Men's Tennis Fares Well at USTA/ITA Regional

W&L Men's Tennis Fares Well at USTA/ITA Regional

FREDERICKSBURG, Va. – The Washington and Lee men's tennis team finished competition in the second day of the USTA/ITA Southeast Region Championship held at the University of Mary Washington on Sunday.

Leading the way were the doubles teams of senior March Zheng (Leawood, Kan. / Pembroke Hill) and sophomore Thomas Harmon (Tampa, Fla. / Plant), and sophomore Mitchell Thomas (Houma, La. / Vandebilt Catholic) and first-year Noah Tapp (Lexington, Ky. / Henry Clay).  Both teams advanced to the quarterfinals of the championship doubles bracket.

Zheng and Harmon went 3-1 overall to advance to quarterfinals, where they fell to the team of Tommy Cheng and Kailas Shekar of Carnegie Mellon by a score of 9-7.

Thomas and Tapp also posted a 3-1 mark for the weekend, falling to the team of Chaz Downing and Daniel Levine of Carnegie Mellon in the quarters by a score of 8-1.

In singles, Harmon, Tapp and Zheng all advanced to the quarterfinals of the championship singles consolation bracket, before foregoing competition to return to Lexington for classes on Monday.

With the completion of play in the USTA/ITA Regional, the W&L men's tennis team has now completed its fall season.  The Generals will return to action for the spring campaign in February. 

-- http://www.generalssports.com --

CHAMPIONSHIP SINGLES
Harry Shepherd (W&L) d. William Samuels (F&M); 6-3, 6-4
Justin Kang (JHU) d. Harry Shepherd (W&L); 6-4, 7-6 (4)

Charlie Kittredge (W&L) d. John Lathrop (Swarthmore); 2-6, 6-3, 6-3
Matthew Miles (UMW) d. Charlie Kittredge (W&L); 6-7 (5), 6-1, 6-1

Tetsuya Ota (Goucher) d. Thomas Harmon (W&L); 6-3, 6-3
Thomas Harmon (W&L) d. Daniel Lynn (DeSales); 6-1, 6-1 (Con.)
Thomas Harmon (W&L) d. Jake Sandler (Washington College); 4-6, 6-4, 10-2 (Con.)

Patrick Hughes (UMW) d. Mitchell Thomas (W&L); 6-3, 6-1
Jiung Jung (Swarthmore) d. Mitchell Thomas (W&L); 6-1, 6-2 (Con.)

Matthew Moody (HSC) d. Noah Tapp (W&L); 6-4, 6-3
Noah Tapp (W&L) d. Kevin Yan (Haverford); 6-2, 6-4 (Con.)
Noah Tapp (W&L) d. Dominic Lacombe (CNU); 6-3, 6-3 (Con.)

Ishaan Prinz (Haverford) d. March Zheng (W&L); 6-1, 6-7 (4), 6-2
March Zheng (W&L) d. Caius Blomqvist (Averett); 2-6, 6-3, 12-10 (Con.)
March Zheng (W&L) d. Jack Hodges (Goucher); 6-4, 6-4 (Con.)

B1 SINGLES
Tye Loan (W&L) d. Benjamin Ash (CMU); 6-4, 6-3
Nathan Safran (JHU) d. Tye Loan (W&L); 6-4, 6-3

B2 SINGLES
Matthew Ryan (Salisbury) d. Michael Lukas (W&L); 5-7, 6-4, 0-6
Jonathan White (Wilkes) d. Michael Lukas (W&L); 2-5 Ret.

CHAMPIONSHIP DOUBLES
Thomas Harmon/March Zheng (W&L) d. Daniel Crutcher/Brad Strober (Randolph); 8-2
Thomas Harmon/March Zheng (W&L) d. Ryland Byrd/Moses Hutchinson (UMW); 8-5
Thomas Harmon/March Zheng (W&L) d. Jack Rothman/William Samuels (F&M); 8-4
Tommy Cheng/Kailas Shekar (Carengie Mellon) d. Thomas Harmon/March Zheng (W&L); 9-7 (Quarterfinals)

Noah Tapp/Mitchell Thomas (W&L) d. Peter Demyan/Isaac Schefer (Moravian); 8-6
Noah Tapp/Mitchell Thomas (W&L) d. Caius Blomqvist/Nicolas Martin Yanes (Averett); 8-6
Noah Tapp/Mitchell Thomas (W&L) d. Cody Kim/David Perez (JHU); 8-2
Chaz Downing/Daniel Levine (CMU) d. Noah Tapp/Mitchell Thomas (W&L); 8-1 (Quarterfinals)

Tye Loan/Michael Lukas (W&L) d. Andrew Natko/Noah Sullinger (Muhlenberg); 8-5
Jackson Guilford/Nicholas Ruzicka (CNU) d. Tye Loan/Michael Lukas (W&L); 9-7

Charlie Kittredge/Harry Shepherd (W&L) d. Christopher Salisbury/Jake Sandler (WC); 8-3
Derek Hagino/Patrick Hughes (UMW) d. Charlie Kittredge/Harry Shepherd (W&L); 8-3