October 1, 2011

W&L Men's Tennis Competes in Day 1 of the ITA Regionals

FREDERICKSBURG, Va. – The Washington and Lee men's tennis team has advanced three individuals to the round of 16 of the championship singles bracket at the ITA Southeast Region Championships at Mary Washington on Saturday.

Senior Jeremy Becht (Woodstock, Ga./Etowah), junior Hayden White (Baltimore, Md./Towson) and first-year Michael Goldstein (Chapel Hill, N.C./Baylor School) all went 2-0 on Saturday to advance to the round of 16 in the championship singles bracket. 

Becht recorded a 6-4, 6-4 win over Roanoke's Jon Roy in the opening round, before downing Mary Washington's Tyler Carey, 7-5, 6-1 in the round of 32.  White notched a 6-2, 6-1 win over Christopher Newport's Joey Manilla in the opener and then posted a 6-4, 7-5 win over Manrique Arrea of Elizabethtown in the round of 32.  Goldstein started with a 7-6 (3), 6-4 win over Washington College's Kevin Papen then notched a 1-6, 6-1, 6-4 victory over Haverford's Kevin Caulfield in the round of 32.

All three Generals will face competitors from Johns Hopkins in the round of 16 on Sunday.  Becht will take on Ben Hwang, Goldstein will face Noah Joachim and White will tangle with Jensen Reiter. 

In doubles action, the tandem of Becht and first-year Chris Hu (Ridgewood, N.J./Ridgewood) won their opener over Riley Baver and Tyler Carey of Mary Washington, 9-8 (11-9).  However, they were defeated by the Swarthmore duo of Maxwell Bressman and Zachary Kelm in the round of 16 by a score of 9-7.

Action continues on Sunday morning beginning at 8:00 am.

CHAMPIONSHIP SINGLES
Round of 64

Hayden White (W&L) d. Joey Manilla (CNU); 6-2, 6-1
Andy Hersch (JHU) d. Michael Freeman (W&L); 6-3, 6-0
Chris Hu (W&L) d. Thomas Cooper (CMU); 6-2, 6-0
Taylor Shamshiri (W&L) d. Jooho Yu (CMU); 6-0, 6-0
Michael Goldstein (W&L) d. Kevin Papen (WAC); 7-6 (3), 6-4
Jeremy Becht (W&L) d. Jon Roy (Roanoke); 6-4, 6-4 

Round of 32
Hayden White (W&L) d. Manrique Arrea (EC); 6-4, 7-5
Michael Goldstein (W&L) d. Kevin Caulfield (Haverford); 1-6, 6-1, 6-4
Will Apperson (UMW) d. Taylor Shamshiri (W&L); 6-3, 6-2
Erik Lim (JHU) d. Chris Hu (W&L); 4-6, 6-3, 6-4
Jeremy Becht (W&L) d. Tyler Carey (UMW); 7-5, 6-1

Round of 16
Jeremy Becht (W&L) vs. Ben Hwang (JHU); 8:00 AM
Michael Goldstein (W&L) vs. Noah Joachim (JHU); 8:00 AM
Hayden White (W&L) vs. Jensen Reiter (JHU); 8:00 AM

Consolation
Michael Freeman (W&L) d. Seth Rybak; 8-6
Michael Freeman (W&L) vs. Alex Blakhin (UMW); 10:30 AM

CHAMPIONSHIP DOUBLES
Round of 32

Tanner Brown/Ben Hwang (JHU) d. Michael Goldstein/Taylor Shamshiri (W&L); 8-4
Jeremy Becht/Chris Hu (W&L) d. Riley Baver/Tyler Carey (UMW); 9-8 (11-9) 

Round of 16
Maxwell Bressman/Zachary Kelm (Swarthmore) d. Jeremy Becht/Chris Hu (W&L); 9-7

Consolation
Michael Goldstein/Taylor Shamshiri (W&L) vs. Aaron Elison/Kevin Papen (WAC); TBA