April 20, 2007

NUMEROUS W&L STUDENTS EARN SCHOLAR-ATHLETE AWARDS

LEXINGTON, Va. -- Washington and Lee Interim Director of Athletics Chuck O'Connell has announced that 171 students earned Scholar-Athlete awards during the recently completed winter term. The students are all members of W&L athletic teams and achieved a grade-point average (GPA) of at least 3.500.

Additionally, 18 of the students honored achieved grade-point averages of 4.0 or higher (an A+ is worth 4.330 at W&L). Among the students achieving 4.0 or higher GPA's were junior soccer player Martha Caulkins (Lynchburg, Va./E.C. Glass), senior soccer player Jamie Dorsey (Cockeysville, Md./McDonogh), senior lacrosse player Lane Earnest (Preston, Md./Easton), freshman field hockey player Caroline Habliston (Alexandria, Va./St. Stephen's & St. Agnes), junior wrestler Adam Hockensmith (Hagerstown, Md./South Hagerstown), senior All-ODAC volleyball player Ashley Hurt (Altamonte Springs, Fla./Trinity Prep), freshman basketball player Kaitlyn Kamp (Bloomington, Minn./Lutheran), senior tennis player Katie Kingsbury (Jenkintown, Pa./Phil.-Mont. Christian), junior All-America swimmer Tim McGlaston (Attleboro, Mass./Attleboro), senior baseball player David Miller (Oak Hill, Va./Oakton), senior basketball captain Sarah Otey (Williamsburg, Va./Hampton-Roads), junior cross country and track captain Steve Rivoir (Scottsdale, Ariz./Chaparral), junior swimmer Amy Roberson (Nacogdoches, Texas/Nacogdoches), freshman track athlete Victoria Stevens (Leesburg, Va./Loudoun County), sophomore All-ODAC cross country and track runner Becca Taylor (Hamilton, Ohio/Edgewood), freshman cross country and track runner Dorothy Todd (Watkinsville, Ga./Athens Academy), sophomore All-ODAC cross country and track runner Elizabeth Webb (Middleburg, Va./Wakefield School) and freshman wrestler Russ Weems (Greenville, S.C./St. Joseph's Catholic School).

Other notable athletes to receive Scholar-Athlete awards included senior All-ODAC and All-Region field hockey player Kim Babbitt (Hudson, Ohio/Hudson), sophomore All-ODAC and All-Region cross country and track athlete Vance Berry (Ponte Vedra Beach, Fla./Episcopal), junior All-America golfer Nathaniel James (Keller, Texas/Keller), junior All-ODAC and All-Region baseball player James Madden (Dallas, Texas/Highland Park), senior All-ODAC and All-Region soccer and lacrosse player Maggie Megear (Cold Spring Harbor, N.Y./Cold Spring Harbor), junior All-ODAC and All-Region lacrosse player Kat Michaels (Virginia Beach, Va./Norfolk Academy), senior All-America soccer player Scot Pittman (Waxhaw, N.C./Charlotte Country Day), junior All-ODAC and All-Region football player Mark Snoddy (Atlanta, Ga./Westminster), freshman All-ODAC and All-Region cross country runner Kat Telfeyan (Chesapeake, Va./Great Bridge), sophomore All-ODAC and All-Region soccer player Anne Van Devender (Jackson, Miss./Choate Rosemary Hall), sophomore All-ODAC and All-Region cross country and track athlete Michael Welsh (Tullahoma, Tenn./Tullahoma), senior All-ODAC and All-Region soccer player Anne Wiltshire (Richmond, Va./Collegiate) and senior All-America tennis player Ginny Wortham (Richmond, Va./Collegiate).

All 23 varsity athletic programs achieved a team GPA of at least 3.000, led by the women's basketball team with a 3.578. The highest men's team GPA was cross country with a 3.530 and no team recorded a GPA lower than 3.010.

The women's teams combined for a 3.385 GPA, while the men's teams combined to post a 3.155 GPA. The overall student-athlete average was 3.242.

-- GENERALS --

WASHINGTON AND LEE SCHOLAR-ATHLETE LISTING

NAME SPORT(S)
Kirk Adamson Wrestling
Brian Antoszyk Tennis
Kim Babbitt Field Hockey
Kassie Bagley Volleyball
James Baird Soccer
William Baker Soccer
Louise Bance Field Hockey
Logan Bartlett Lacrosse
Griffin Bealle Lacrosse
Brad Bender Track
Vance Berry Cross Country/Track
Billy Billington Track
Ashley Billman Riding
Emily Binns Soccer
Peter Blue Baseball
Kathryn Boiles Swimming
Baker Boles Football
Brian Bondurant Track
Anthony Boniello Wrestling
Thomas Brandlein Track
Liz Brandler Track
Tom Brower Cross Country
Sammy Brusca Wrestling
Jessica Bunnell Volleyball
Haley Bunting Soccer
J.C. Campbell Football
Danielle Cardone Swimming
Alex Caritis Field Hockey
Lindsay Cassels Soccer
Martha Caulkins Soccer
Gus Cavanaugh Football
Tyler Chapin Lacrosse
Ian Childers Swimming
Tori Christmas Tennis
Brendan Clark Baseball
Charlie Clarke Lacrosse
Max Courtney Wrestling
Emily Coyle Riding
Frank Dale Football
Natalie Day Tennis
Chris Diebold Swimming
Darla Dixon Track
Melissa Dolan Field Hockey
Jamie Dorsey Soccer
Katie Duncan Tennis
Katie Dunphy Volleyball
Lane Earnest Lacrosse
Clayton Edwards Baseball
Lindsay Erickson Cross Country
Seth Feibelman Tennis
Andrew Fischer Track
Seth Fishman Lacrosse
Meredith Freeman Lacrosse
Marshall French Track
Aaron Fulk Football
Liz Garson Field Hockey
Allison Gockley Lacrosse
Josh Gonzalez Swimming
Thomas Grattan Lacrosse
Caroline Habliston Field Hockey
D.J. Hackett Football
Amanda Haines Tennis
Katie Harris Tennis
Will Hartmann Swimming
Kyle Harvey Football
Rebecca Hatchett Field Hockey
Lauren Heitshusen Basketball
Sarah Helms Soccer
Andrew Henderson Baseball
Tara Hildenbrand Track
Adam Hockensmith Wrestling
Casidhe Horan Basketball
Thomas Hubka Football
Jess Hudock Volleyball
Jessica Hunsinger Basketball
Ashley Hurt Volleyball
Anthony Ives Cross Country/Track
Nathaniel James Golf
Jack Jeong Cross Country/Track
Chris Joseph Football
Kaitlyn Kamp Basketball
Michael Keenan Track
Will Keigler Lacrosse
Katie Kern Soccer
Katie Kingsbury Tennis
Karen Klein Riding
Kristen Krouchick Basketball
Alysen Kuck Track
Alisha Laventure Track
Avery Lovejoy Lacrosse
Kyle Luby Football
James Madden Baseball
Jon Malooly Tennis
Steph Mansey Field Hockey
Grant Martin Lacrosse
Tommy Matteo Football
Fletcher McCraw Soccer
Andy McEnroe Baseball
Tim McGlaston Swimming
Terrence McKelvey Baseball
Maggie Megear Soccer/Lacrosse
Brent Meyers Tennis
Kat Michaels Lacrosse
David Miller Baseball
Regina Mills Cross Country/Track
Colette Moryan Swimming
Delena Moser Track
Billy Murray Football
Annaria Nardone Swimming
Matt Nickles Golf
Elliott O'Brien Cross Country
Shana Oltmans Soccer
Sarah Otey Basketball
Sanjay Palakshappa Tennis
Scot Pittman Soccer
Kevin Poelhuis Track
Rhodes Proctor Tennis
Chris Prugar Football
Rob Rain Football
Steve Raymond Lacrosse
Bethany Ridenhour Basketball
Steven Rivoir Cross Country/Track
Amy Roberson Swimming
Allison Rogers Swimming
Tara Rubenstein Field Hockey
Lauren Rudolph Volleyball
Shep Rusell Soccer
Scott Russell Football
Matt Sanders Football
Craig Sauers Basketball
James Shanahan Lacrosse
Jessica Shaw Swimming
Chris Sherwin Baseball
Alice Shih Riding
Travis Short Soccer
David Shubick Wrestling
Andrew Sims Football
Rachel Skains Volleyball
Mark Snoddy Football
Meg Spalitta Tennis
Steven Spivey Golf
Joe Steiner Swimming
Victoria Stevens Track
Ray Sweeney Baseball
Nicholas Talluri Swimming
Jim Tartaglia Soccer
Becca Taylor Cross Country/Track
Kat Telfeyan Cross Country/Track
Rebecca Timmis Tennis
Dorothy Todd Cross Country/Track
Kiltie Tompkins Riding
Bena Tshishiku Basketball
Mary Clair Turner Soccer
Jessica Ulrich Volleyball
Anne Van Devender Soccer
Amy Volkmann Field Hockey
Noah Walters Football
Brad Watts Golf
Elizabeth Webb Cross Country/Track
Russ Weems Wrestling
Michael Welsh Cross Country/Track
Leah Weston Tennis
Alex White Basketball
Ted Williams Golf
Ben Wilson Track
Anne Wiltshire Soccer
Emily Wolff Basketball
James Wolff Cross Country
Ginny Wortham Tennis
John Wren Football
Kelley Zwart

Lacrosse