W&L CLAIMS 212 ODAC SCHOLAR-ATHLETE CITATIONS

LEXINGTON, Va. -- The Old Dominion Athletic Conference has announced that 212 Washington and Lee student-athletes have been cited as ODAC Scholar-Athletes for the 2004-05 school year.

The criteria states that the honoree must be an athlete on a varsity athletic team and carry a 3.2 minimum grade-point average (GPA) for the 2004-05 school year.

Six athletes posted a GPA in excess of 4.0 for the year, including sophomore women's soccer player Emily Binns (Midlothian, Va./Midlothian), freshman cross country and track runner Tom Brower (Syracuse, N.Y./Christian Brothers Academy), sophomore men's soccer player Tyrrell Burrus (Beaumont, Texas/Monsignor Kelly Catholic), senior cross country and track runner Steve Chambers (Christiana, Pa./Octorara Area), junior field hockey player Courtney Harrison (Richmond, Va./Collegiate) and senior field hockey and lacrosse player Kitt Murphy (New York, N.Y./St. Catherines).

Other notable recipients of the award included senior ODAC and Virginia Lacrosse Player of the Year Kristen Brown (Baltimore, Md./Catonsville), freshman ODAC Cross Country Rookie and Runner of the Year Lindsay Erickson (Silver Spring, Md./Stone Ridge), senior NCAA Tennis Singles Champion Lindsay Hagerman (Wichita Falls, Texas/Highland Park), senior ODAC Cross Country and Track Runner of the Year Nathan Johnson (Lexington, Va./Rockbridge County), senior All-America tennis player Paul McClure (Memphis, Tenn./Memphis University School), senior All-America lacrosse player Gavin Molinelli (Northport, N.Y./Northport), senior All-America lacrosse player Maggie Speasmaker (Charlottesville, Va./St. Anne’s-Belfield), senior All-America volleyball player Emily Wolfing (Mt. Airy, Md./South Carroll), sophomore All-America tennis player Ginny Wortham (Richmond, Va./Collegiate) and senior All-America soccer player Kelley Zagol (Berwyn, Pa./Conestoga).

-- GENERALS --

NAME SPORT(S)
Keturah E. Akida Women’s Swimming
Kathryn S. Allen Women’s Field Hockey
Charles L. Anderson Men’s Tennis
William S. Ansley Football
Brynne S. Archer Equestrian
Emma E. Axt Women’s Swimming
Virginia M. Baird Women’s Volleyball
Donald A. Banks Football
Brittany E. Bansak Equestrian
Emily E. Barker W. Soccer/Basketball/Track
Jane M. Beall Women’s Field Hockey
Wesley C. Bell Men’s Cross Country
Christine E. Bender Women’s Lacrosse
Emily A. Binns Women’s Soccer
Karen L. Blackburn W. Cross Country / Track
Elizabeth A. Brandler Women’s Track
Kenneth C. Braud Men’s Basketball
Megan N. Brooks Equestrian
Thomas M. Brower M. Cross Country / Track
Amy P,. Brown W. Cross Country / Track
Ashley R. Brown Women’s Cross Country
Kristen M. Brown W. Field Hockey / Lacrosse
Adam W. Bullock Baseball
Haley A. Bunting Women’s Soccer
Matthew T. Burrus Men’s Soccer
Laura E. Byrne Women’s Volleyball
Taylor B. Callaham Football
Jordan C. Campbell Football
Christopher R. Caramore Football
Patrick J. Casey Men’s Lacrosse
Martha L. Caulkins Women’s Soccer
Alexandra M. Chafey Women’s Tennis
Steven W. Chambers M. Cross Country / Track
Christopher S. Chaplin Baseball
Jessica C. Cobb Women’s Swimming
Lauren E. Cook Women’s Tennis
Bethany D. Dannelly Women’s Basketball
John C. Davis Men’s Basketball
Austin B. Daws Golf
Natalie A. Day Women’s Tennis
Cagla Defterali Women’s Track
C. Christina Dixon Women’s Tennis
Joshua J. Dodds Men’s Soccer
Katherine E. Duncan Women’s Tennis
L. Lane Earnest Women’s Lacrosse
Lauren C. Edmonson Women’s Volleyball
Clayton T. Edwards Baseball
Lindsay C. Erickson W. Cross Country / Track
Conner H. Esworthy Men’s Soccer
Kelly N. Evans Women’s Lacrosse
Buford A. Fariss Men’s Soccer
Andrew G. Fischer Men’s Track
Anastasia S. Fisher Women’s Swimming
Robert D. Foster Football
William J. Fox Men’s Lacrosse
Andrew J. Franklin Men’s Basketball
Elizabeth A. Frayer W. Cross Country / Track
Marshall C. French Men’s Track
Andrew J. Friski M. Cross Country / Track
Kerry A. Giblin Women’s Soccer
Taylor L. Gibson Women’s Volleyball
Georgia C. Gilroy Women’s Basketball
Courtenay L. Glisson Equestrian / Riding
Allison A. Gockley Women’s Lacrosse
Christopher G. Good Men’s Lacrosse
Katherine A. Goodrich Equestrian / Riding
Peter B. Goodwin Men’s Lacrosse
Robert S. Gosselink Baseball
Alexander J. Gould Men’s Cross Country
Claire Graff Women’s Swimming
David R. Graham Football
Joshua R. Grahe Men’s Soccer
Maureen M. Grant Women’s Swimming
Kimberly M. Gunst Women’s Track
Collin D. Guy Men’s Lacrosse
Daniel J. Hackett Football
Kenneth D. Hackman Baseball
Lindsay D. Hagerman Women’s Tennis
Amanda K. Haines Women’s Tennis
Justin P. Hannon Men’s Tennis
Courtney H. Harrison Women’s Field Hockey
Kyle M. Harvey Football
Rebecca L. Hatchett Women’s Field Hockey
Blair R. Haws W. Soccer / Track
Virginia E. Helms Women’s Soccer
Ryan M. Hoover Football
Thomas L. Hubka Football
Jessica L. Hunsinger Women’s Basketball
Ashley E. Hurt Women’s Volleyball
John B. Hyland Football / Lacrosse
Anne K. Jacobson Equestrian / Riding
Hayley R. James Women’s Basketball
Jon-William N. James Golf
Sang “Jack” H. Jeong M. Cross Country / Track
Geddes R. Johnson Golf
Nathan A. Johnson M. Cross Country / Track
Christopher E. Joseph Football
Brett L. Kearney Men’s Soccer
Michael R. Keenan M. Track (Swimming)
Clark D. Kensinger Football
Christopher D. Kimmel Men’s Tennis
Wesley J. Kimmel Football
Katie L. Kingsbury Women’s Tennis
Karen L. Klein Equestrian / Riding
Brian J. Krupczak Men’s Track
Suzanne M. LaFleur Women’s Swimming
Christopher D. Lalli Men’s Lacrosse
Caitlin D. Lane Equestrian / Riding
Rebecca S. LeMoine Women’s Cross Country
Katherine C. Lester W. Field Hockey / Lacrosse
Mallory C. Lobisser Women’s Lacrosse
Katherine H. Long Women’s Swimming
Avery K. Lovejoy Women’s Lacrosse
Kyle P. Luby Football
Matthew W. Luneburg Men’s Lacrosse
Jeffrey D. Lusk Men’s Tennis
Jennifer M. Lux Women’s Volleyball
Lisa M. Mabry Women’s Tennis
David D. Mackenzie Football / Baseball
Ryan S. MacPhee Football
James A. Madden Baseball
Alexander K. Mahoney M. Cross Country / Track
Natalia E. Maxwell Equestrian / Riding
Paul K. McClure Men’s Tennis
Charles A. McCombs Men’s Lacrosse
S. Elizabeth McCracken Women’s Tennis
Rhett F. McCraw Men’s Soccer
James D. McDermott Men’s Soccer
Andrew E. McEnroe Baseball
Ryan T. McGrath Men’s Lacrosse
E. Kyle Meehan Women’s Field Hockey
Katherine M. Michaels W. Basketball / Lacrosse
David A. Miller Baseball
Peter E. Miller Men’s Soccer
Gavin T. Molinelli Men’s Lacrosse
Peter W. Monroe Men’s Lacrosse
Lauren Morea Women’s Track
Roger V. Morscheiser Men’s Soccer
Colette P. Moryan Women’s Swimming
E. “Kitt” Murphy W. Field Hockey / Lacrosse
Liam J. Murray Football
Justin G. Mygatt Men’s Soccer
Ryan C. Neff Football
Matthew a. Nickles Golf
Laura Nugent Women’s Field Hockey
Marguerite S. Nugent Women’s Field Hockey
Shanna E. Oltmans Women’s Soccer
Sarah C. Otey Women’s Basketball
Ashleigh N. Overly Women’s Volleyball
Sanjay A. Palakshappa Men’s Tennis
Cassandra J. Pedroza Women’s Soccer
Richard A. Phillips Men’s Soccer
Sante J. Piracci Men’s Soccer
Scot B. Pittman Men’s Soccer
Kathryn M. Puryear Women’s Cross Country
Lila E. Putney Women’s Field Hockey
Nicholas H. Raffetto Men’s Soccer
Robert E. Rain Football
Erin N. Rathbone W. Field Hockey / Lacrosse
Matthew J. Reilley Men’s Track
Steven H. Rivoir M. Cross Country / Track
Amy E. Roberson Women’s Swimming
Patricia A. Roberts Women’s Tennis
Anne M. Rochfort Women’s Lacrosse
Heather C. Rogers Women’s Soccer
James P. Ryan Men’s Lacrosse
J. Stuart Sanford Men’s Tennis
Elizabeth P. Sauer Women’s Swimming
Abigail A. Sauter Women’s Swimming
Norman G. Senior M. Cross Country / Track
Katherine “Casey”A. Sharpe Women’s Track
Alice Shih Equestrian / Riding
Travis J. Short Men’s Soccer
Hayley D. Skinner Equestrian / Riding
Megan E. Slosson W. Field Hockey / Lacrosse
Mark C. Snoddy Football
Margaret B. Speasmaker Women’s Lacrosse
Michael A. Stanton M. Soccer / Track
David R. Startsman Football
Edward “Lee” Stinnett Men’s Track
Allison K. Stokan Women’s Volleyball
Lily “Tippins” Stone Women’s Cross Country
Brett B. Strohsacker Men’s Soccer
Catherine Torrey Stroud Women’s Tennis
Frampton S. Swann Football
Raymond W. Sweeney Baseball
Richard A. Sweet Men’s Basketball
Zachary B. Taylor Football
Rebecca Timmis Women’s Tennis
Katherine P. Tompkins Equestrian / Riding
Mary C. Turner Women’s Soccer
Elizabeth L. Twentyman Women’s Track
Timothy P. Vacek Golf
Amy L. Volkmann Women’s Field Hockey
Gina M. von Sternberg Women’s Soccer
Catherine “Meredith” Walker Women’s Track
Jane “Elliott” Walker Women’s Cross Country
Grayson B. Wallace Men’s Cross Country
Rachel E. Wallick Women’s Lacrosse
Jordan R. Wesley Baseball
Laura L. Westerman Women’s Swimming
Alexander B. White Men’s Basketball
David A. Will Men’s Basketball
Sarah E. Williamson Women’s Cross Country
Theodore J. Williams Golf
Walker J. Williams Football
Thomas “Lloyd”. Wilson Football
Emily M. Wolff Women’s Basketball
Emily H. Wolfing Women’s Volleyball
“Ginny” B. Wortham Women’s Tennis
Kelley J. Zagol Women’s Soccer
Anthony J. Zappin Golf