January 2, 2007

NUMEROUS W&L STUDENTS EARN SCHOLAR-ATHLETE AWARDS

LEXINGTON, Va. -- Washington and Lee Interim Director of Athletics Chuck O'Connell has announced that 155 students earned Scholar-Athlete awards during the recently completed fall term. The students are all members of W&L athletic teams and achieved a grade-point average (GPA) of at least 3.500.

Additionally, 16 of the students honored achieved grade-point averages of 4.0 or higher (an A+ is worth 4.330 at W&L). Among the students achieving 4.0 or higher GPA's were senior women's soccer player Emily Binns (Midlothian, Va./Midlothian), junior All-ODAC and All-Region cross country runner Tom Brower (Syracuse, N.Y./Christian Brothers Academy), junior women's soccer player Martha Caulkins (Lynchburg, Va./E.C. Glass), sophomore women's tennis player Tori Christmas (Richmond, Va./Collegiate), senior Academic All-America wrestler Max Courtney (Jeffersonville, Pa./LaSalle College), senior men's track athlete Andrew Fischer (Middletown, N.J./Middletown South), junior wrestler Adam Hockensmith (Hagerstown, Md./South Hagerstown), senior women's tennis player Katie Kingsbury (Jenkintown, Pa./Phil-Mont Christian), junior All-America men's swimmer Tim McGlaston (Attleboro, Mass./Attleboro), senior golfer Matt Nickles (Columbia, S.C./A.C. Flora), senior women's basketball player Sarah Otey (Williamsburg, Va./Hampton-Roads), senior All-America men's soccer player Scot Pittman (Waxhaw, N.C./Charlotte Country Day), freshman volleyball player Rachel Skains (Charlotte, N.C./Providence Day), freshman cross country and track athlete Dorothy Todd (Watkinsville, Ga./Athens Academy), freshman wrestler Russ Weems (Greenville, S.C./St. Joseph's Catholic School) and senior golfer Anthony Zappin (Huntington, W.Va./St. Joseph Central).

Other notable athletes to receive Scholar-Athlete awards included senior All-ODAC and All-Region field hockey player Kim Babbitt (Hudson, Ohio/Hudson), sophomore All-ODAC and All-Region cross country and track athlete Vance Berry (Ponte Vedra Beach, Fla./Episcopal), sophomore All-America swimmers Paul Crook (Nashville, Tenn./Montgomery Bell) and Chris Diebold (Platte City, Mo./Lansdale Catholic), junior All-ODAC and All-Region men's soccer player Josh Dodds (Marion, Iowa/Linn-Mar), ODAC Field Hockey Player of the Year Kendall Korte (Virginia Beach, Va./Cox), junior All-ODAC and All-Region baseball player James Madden (Dallas, Texas/Highland Park), senior All-America women's tennis player Kristen McClung (Charleston, W.Va./Charleston Catholic), junior All-ODAC and All-Region football player Mark Snoddy (Atlanta, Ga./Westminster), sophomore All-America women's tennis player Katie Tabb (Minneapolis, Minn./Edina), sophomore All-ODAC and All-Region women's cross country and track athlete Becca Taylor (Hamilton, Ohio/Edgewood), freshman All-ODAC and All-Region women's cross country and track athlete Kat Telfeyan (Chesapeake, Va./Great Bridge), sophomore All-ODAC and All-Region women's soccer player Anne Van Devender (Jackson, Miss./Choate Rosemary Hall), sophomore All-ODAC and All-Region cross country and track athlete Michael Welsh (Tullahoma, Tenn./Tullahoma) and senior All-America women's tennis player Ginny Wortham (Richmond, Va./Collegiate).

Twenty-one of W&L's 23 varsity athletic programs achieved a team GPA of at least 3.000, led by the men's cross country team with a 3.462. The highest women's team GPA was the field hockey team with a 3.408 and no team recorded a GPA lower than 2.897.

W&L had an outstanding fall season on the playing fields as well. W&L's nine fall sports teams combined for a record of 81-22-5 (.773) with football, volleyball, men's cross country and women's cross country all winning ODAC Championships.

-- GENERALS --

NAME SPORT(S)
Ben Accinelli Swimming
Kirk Adamson Wrestling
Bryanne Archer Riding
Kim Babbitt Field Hockey
Kassie Bagley Volleyball
James Baird Soccer
William Baker Soccer
Louise Bance Field Hockey
Brittany Bansak Riding
Lynn Bazzel Swimming
Vance Berry Cross Country/Track
Greg Bienemann Basketball
Billy Billington Track
Ashley Billman Riding
Emily Binns Soccer
Anthony Boniello Wrestling
Liz Brandler Track
Tom Brower Cross Country
Sammy Brusca Wrestling
Jessica Bunnell Volleyball
Haley Bunting Soccer
Aleisha Butler Volleyball
Jordan Campbell Football
Danielle Cardone Swimming
Alex Caritis Field Hockey
Lindsay Cassels Soccer
Martha Caulkins Soccer
Tyler Chapin Lacrosse
Ian Childers Swimming
Tori Christmas Tennis
Larry Clark Track
Erin Coltrera Lacrosse
Amy Conant Riding
Kate Corr Soccer
Max Courtney Wrestling
Emily Coyle Riding
Paul Crook Swimming
Chris Diebold Swimming
Darla Dixon Track
Josh Dodds Soccer
Melissa Dolan Field Hockey
Jamie Dorsey Soccer
Katie Duncan Tennis
Lane Earnest Lacrosse
Clayton Edwards Baseball
Lindsay Erickson Cross Country
Nat Estes Tennis
Seth Feibelman Tennis
Andrew Fischer Track
Marshall French Track
Liz Garson Field Hockey
Melissa Ginder Swimming
Josh Gonzalez Swimming
Gollin Guy Lacrosse
Caroline Habliston Field Hockey
D.J. Hackett Football
Amanda Haines Tennis
Will Hartmann Swimming
Blair Haws Soccer
Tara Hildenbrand Track
Ali Hillyard Lacrosse
Adam Hockensmith Wrestling
Deets Hoffman Lacrosse
Thomas Hubka Football
Jess Hudock Volleyball
Jessica Hunsinger Basketball
Ashley Hurt Volleyball
Anthony Ives Cross Country/Track
Britt Jamison Football/Wrestling
Jack Jeong Cross Country/Track
Chris Joseph Football
Kaitlyn Kamp Basketball
Katie Kern Soccer
Katie Kingsbury Tennis
Karen Klein Riding
Kendall Korte Field Hockey
Peter Lawrence Wrestling
William Lewis Baseball
Avery Lovejoy Lacrosse
James Madden Baseball
Jon Malooly Tennis
Steph Mansey Field Hockey
Grant Martin Lacrosse
Matt Mason Lacrosse
Kristen McClung Tennis
Fletcher McCraw Soccer
J.D. McDermott Soccer
Andy McEnroe Baseball
Tim McGlaston Swimming
Ryan McGrath Lacrosse
Terrence McKelvey Baseball
David Miller Baseball
Regina Mills Cross Country/Track
Strock Moore Soccer/Wrestling
Colette Moryan Swimming
Delena Moser Track
Annaria Nardone Swimming
Matt Nickles Golf
Laura Nugent Field Hockey
Elliott O'Brien Cross Country/Track
Shana Oltmans Soccer
Sarah Otey Basketball
Rome Perlman Soccer
Byron Peyster Baseball
Rachael Phillips Volleyball
Maxwell Pike Swimming
Scot Pittman Soccer
Kevin Poelhuis Track
Rhodes Proctor Tennis
Steve Raymond Lacrosse
Steven Rivoir Cross Country/Track
Amy Roberson Swimming
Huntley Rodes Soccer/Track
Lauren Rudolph Volleyball
Rob Saliers Cross Country/Track
Matt Sanders Football
Stuart Sanford Tennis
Craig Sauers Basketball
Abbie Sauter Swimming
Alice Shih Riding
Travis Short Soccer
David Shubick Wrestling
Andrew Sims Football
Rachel Skains Volleyball
Megan Slosson Lacrosse
Mark Snoddy Football
Joe Steiner Swimming
Victoria Stevens Track
Doug Sweeney Football
Ray Sweeney Baseball
Katie Tabb Tennis
Becca Taylor Cross Country/Track
Kat Telfeyan Cross Country/Track
John Thackston Football
Robert Thorpe Football
Rebecca Timmis Tennis
Dorothy Todd Cross Country/Track
Kiltie Tompkins Riding
Bena Tshishiku Basketball
Mary Clair Turner Soccer
Jessica Ulrich Volleyball
Anne Van Devender Soccer
Amy Volkmann Field Hockey
Noah Walters Football
Brad Watts Golf
Russ Weems Wrestling
Michael Welsh Cross Country/Track
Jordan Wesley Baseball
Ben Wilson Track
Emily Wolff Basketball
James Wolff Cross Country
Ginny Wortham Tennis
John Wren Football
Anthony Zappin Golf
Kelley Zwart Lacrosse