NUMEROUS W&L STUDENTS EARN SCHOLAR-ATHLETE AWARDS

LEXINGTON, Va. -- Washington and Lee Director of Athletics Mike Walsh has announced that 136 students earned Scholar-Athlete awards during the recently completed fall term. The students are all members of W&L athletic teams and achieved a grade-point average (GPA) of at least 3.500.

Additionally, 14 of the students honored achieved grade-point averages of 4.0 or higher (an A+ is worth 4.330 at W&L). Among the students achieving 4.0 or higher GPA's were senior All-ODAC men's tennis player Charles Anderson (Brentwood, Tenn./Mongomery Bell), senior volleyball player Virginia Baird (Houston, Texas/Lamar), senior women's lacrosse player Margaret Batten (Grosse Point Farm, Mich./Grosse Point South), sophomore women's soccer player Martha Caulkins (Lynchburg, Va./E.C. Glass), freshman women's tennis player Tori Christmas (Richmond, Va./Collegiate), senior All-ODAC rider Katie Goodrich (Indianapolis, Ind./North Central), sophomore cross country and track athlete Alex Gould (Rocky Mount, N.C./Rocky Mount Academy), senior ODAC Field Hockey Scholar-Athlete of the Year Courtney Harrison (Richmond, Va./Collegiate), freshman cross country and track athlete Anthony Ives (Charlotte, N.C./Harding Univ. School), senior ODAC Runner of the Year and Academic All-America cross country runner Nathan Johnson (Lexington, Va./Rockbridge County), sophomore men's tennis player Tim Ross (Malvern, Pa./Conestoga), freshman cross country and track athlete Becca Taylor (Hamilton, Ohio/Edgewood), senior cross country and track athlete Liz Twentyman (Falls Church, Va./George Mason), and freshman cross country and track athlete Elizabeth Webb (Middleburg, Va./Wakefield School).

Other notable athletes to receive Scholar-Athlete awards included senior All-BMC swimmer Clark Barrineau (Charlotte, N.C./South Mecklenburg), sophomore All-BMC swimmer Tim McGlaston (Attleboro, Mass./Attleboro), sophomore All-ODAC swimmers Jess Cobb (Moorestown, N.J./Moorestown) and Amy Roberson (Nacogdoches, Texas/Nacogdoches), junior All-ODAC women's tennis player Katie Kingsbury (Jenkintown, Pa./Phil-Mont Christian), junior All-ODAC and All-Region baseball player David Miller (Oak Hill, Va./Oakton), senior All-ODAC and All-State football player Liam Murray (Oneonta, N.Y./Oneonta), senior All-ODAC and All-Region women's soccer player Heather Rogers (Atlanta, Ga./Lovett), senior All-ODAC and All-Region women's lacrosse player Rachel Wallick (Phoenix, Md./Notre Dame Prep), freshman All-ODAC cross country runner Michael Welsh (Tullahoma, Tenn./Tullahoma) and senior All-ODAC and All-Region women's soccer player Gina Von Sternberg (Houston, Texas/Episcopal).

Twenty-one of W&L's 23 varsity athletic programs achieved a team GPA of at least 3.000, led by the women's tennis team with a 3.486. The highest men's team GPA was the men's cross country team with a 3.484 and no team recorded a GPA lower than 2.953.

W&L had an outstanding fall season on the playing fields as well. W&L's nine fall sports teams combined for a record of 76-23-5 (.755) with volleyball, field hockey, men's cross country and women's cross country all winning ODAC Championships.

-- GENERALS --

NAME SPORT(S)
Kat Allen Field Hockey
Charles Anderson M. Tennis
Brian Antoszyk M. Tennis
Brynne Archer Riding
Emma Axt W. Swimming
Kassie Bagley Volleyball
Virginia Baird Volleyball
Louise Bance Field Hockey
Donny Banks Football
Clark Barrineau M. Swimming
Margaret Batten W. Lacrosse
Jane Beall Field Hockey
Emily Binns W. Soccer
Anthony Boniello Wrestling
Chris Brimsek M. Lacrosse
Tom Brower M. Cross Country/Track
Ashley Brown W. Cross Country
Sarah Bujtas Riding
Laura Byrne Volleyball
Jordan Campbell Football
Martha Caulkins W. Soccer
Tori Christmas W. Tennis
Rich Cleary M. Track
Jessica Cobb W. Swimming
Max Courtney Wrestling
Paul Crook M. Swimming
George Dalton M. Lacrosse
Barrett Daws Golf
Natalie Day W. Tennis
Melissa Dolan Field Hockey
Jamie Dorsey W. Soccer
Katie Duncan W. Tennis
Lane Earnest W. Lacrosse
Scott Ennis M. Soccer
Louisa Feve W. Basketball/Lacrosse
Andrew Fischer M. Track
Marshall French M. Track
Andrew Friski M. Cross Country/Track
Taylor Gibson W. Basketball/Volleyball
Melissa Ginder W. Swimming
Katie Goodrich Riding
Peter Goodwin M. Lacrosse
Scott Gosselink Baseball
Alex Gould M. Cross Country
David Graham Football
Daniel Hackett Football
Justin Hannon M. Tennis
Courtney Harrison Field Hockey
Will Hartmann M. Swimming
Kyle Harvey Football
Blair Haws W. Soccer
Andrew Henderson Baseball
Tara Hildenbrand W. Track
Adam Hockensmith Wrestling
Casidhe Horan W. Basketball
Michael Horning Baseball
Thomas Hosford Wrestling
Thomas Hubka Football
Ashley Hurt Volleyball
Anthony Ives M. Cross Country/Track
Nathaniel James Golf
Britt Jamison Football/Wrestling
Jack Jeong M. Cross Country/Track
Nathan Johnson M. Cross Country
Chris Joseph Football
Brett Kearney M. Soccer
Clark Kensinger Football
Katie Kern W. Soccer/Track
Katie Kingsbury W. Tennis
Karen Klein Riding
Kristen Krouchick W. Basketball
Chris Lalli M. Lacrosse
Kate Lester W. Lacrosse/Field Hockey
Kyle Luby Football
Jonathan Lupo Football/M. Lacrosse
Matt Lyons M. Lacrosse
Lisa Mabry W. Tennis
Dave Mackenzie Football/Baseball
James Madden Baseball
Susan Mahoney W. Swimming
Steve Marcott Baseball
Natalia Maxwell Riding
Charlie McCombs M. Lacrosse
Rhett McCraw M. Soccer
J.D. McDermott M. Soccer
Tim McGlaston M. Swimming
Ryan McGrath M. Lacrosse
Chris McHugh M. Basketball
Terrence McKelvey Baseball
David Miller Baseball
Regina Mills W. Cross Country/Track
Perrin Monroe M. Lacrosse
Roger Morscheiser M. Soccer
Colette Moryan W. Swimming
Liam Murray Football
Ryan Neff Football
Matt Nickles Golf
Sarah Otey M. Basketball
Sanjay Palakshappa M. Tennis
Maxwell Pike M. Swimming
Scot Pittman M. Soccer
Rob Rain Football
Steve Rivoir M. Cross Country/Track
Amy Roberson W. Swimming
Patty Roberts W. Tennis
Heather Rogers W. Soccer
Tim Ross M. Tennis
Scott Russell Football
Matt Sanders Football
Beth Sauer W. Swimming
Craig Sauers M. Basketball
Adam Schapiro M. Swimming
James Shanahan M. Lacrosse
Alice Shih Riding
Travis Short M. Soccer
David Shubick Wrestling
Kaitlin Simpson W. Lacrosse
Andrew Sims Football
Harry St. John M. Lacrosse
Michael Stanton M. Soccer/Track
Joe Steiner M. Swimming
Laurel Stewart Volleyball
Ray Sweeney Baseball
Becca Taylor W. Cross Country/Track
Michael Thompson Football
Rebecca Timmis W. Tennis
Rares Trocan M. Tennis
Liz Twentyman W. Cross Country/Track
Anne Van Devender W. Soccer
Rachel Wallick W. Lacrosse
Noah Walters Football
Megan Ward W. Cross Country/Track
Elizabeth Webb W. Cross Country/Track
Michael Welsh M. Cross Country/Track
Sarah Williamson W. Cross Country/Track
Hila Yashar Riding
Anthony Zappin Golf
Gina Von Sternberg W. Soccer