April 18, 2005

A TOTAL OF 155 W&L STUDENTS EARN SCHOLAR-ATHLETE AWARDS

LEXINGTON, Va. -- Washington and Lee Director of Athletics Mike Walsh has announced that 155 students earned Scholar-Athlete awards during the recently completed winter term. The students are all members of W&L athletic teams and achieved a grade-point average (GPA) of at least 3.500.

Additionally, 13 of the students honored achieved grade-point averages of 4.0 or higher (an A+ is worth 4.330 at W&L). Among the students achieving 4.0 or higher GPA's were sophomore soccer player Emily Binns (Midlothian, Va./Midlothian), freshman All-ODAC and All-Region cross country and track athlete Tom Brower (Syracuse, N.Y./Christian Brothers Academy), sophomore soccer player Tyrrell Burrus (Beaumont, Texas/Monsignor Kelly Catholic), senior All-ODAC cross country and track captain Steve Chambers (Christiana, Pa./Octorara Area), junior soccer player Kerry Giblin (Ho-Ho-Kus, N.J./Northern Highlands Regional), junior field hockey player Courtney Harrison (Richmond, Va./Collegiate), sophomore All-ODAC tennis player Katie Kingsbury (Jenkintown, Pa./Philadelphia-Montgomery Christian), senior swimmer Suzie LaFleur (Natick, Mass./Montrose), senior field hockey player Kyle Meehan (Simsbury, Conn./Simsbury), senior All-ODAC soccer captain Justin Mygatt (Marietta, Ga./Woodward Academy), sophomore soccer player Scot Pittman (Waxham, N.C./Charlotte Country Day), senior track athlete Casey Sharpe (Manassas, Va./Osbourn) and freshman golfer Tim Vacek (Albany, N.Y./Guilderland).

Other notable athletes to receive Scholar-Athlete awards included freshman ODAC Women's Cross Country Runner and Rookie of the Year and track athlete Lindsay Erickson (Silver Spring, Md./Stone Ridge), senior All-America tennis player Lindsay Hagerman (Wichita Falls, Texas/Highland Park), senior ODAC Men's Cross Country Runner of the Year and track athlete Nathan Johnson (Lexington, Va./Rockbridge County), freshman ODAC Men's Cross Country Rookie of the Year Alex Mahoney (Winnetka, Ill./New Trier/Singapore American School), senior All-America tennis player Paul McClure (Memphis, Tenn./Memphis University School), senior All-America lacrosse player Gavin Molinelli (Northport, N.Y./Northport), senior All-ODAC and All-Region lacrosse and field hockey player Kitt Murphy (New York, N.Y./St. Catherines), senior All-America volleyball player Emily Wolfing (Mt. Airy, Md./South Carroll), sophomore All-America tennis player Ginny Wortham (Richmond, Va./Collegiate) and senior All-America soccer player Kelley Zagol (Berwyn, Pa./Conestoga).

Twenty-two of W&L's 23 varsity athletic programs achieved a team GPA of at least 3.000, led by the field hockey team with a 3.587. The highest men's team GPA was cross country with a 3.327 and no team recorded a GPA lower than 2.957.

The women's teams combined for a 3.387 GPA, while the men's teams combined to post a 3.087 GPA. The overall student-athlete average was 3.206.

-- GENERALS --

NAME SPORT(S)
Kat Allen Field Hockey
Charles Anderson M. Tennis
Sutton Ansley Football
Brynne Archer Riding
Emma Axt W. Swimming
Donny Banks Football
Brittany Bansak Riding
Emily Barker W. Soccer/Basketball/Track
Jane Beall Field Hockey
Wes Bell M. Cross Country
Emily Binns W. Soccer
Karen Blackburn W. Cross Country/Track
Sarah Bloom W. Swimming
Anthony Boniello Wrestling
Elizabeth Brandler W. Track
Michael Braunscheidel M. Swimming
Tom Brower M. Cross Country/Track
Ashley Brown W. Cross Country/Track
Kristen Brown Field Hockey/W. Lacrosse
Adam Bullock Baseball
Haley Bunting W. Soccer
Tyrrell Burrus M. Soccer
Laura Byrne Volleyball
Pat Casey M. Lacrosse
Martha Caulkins W. Soccer
Allie Chafey W. Tennis
Steven Chambers M. Cross Country/Track
Larry Clark M. Track
Jess Cobb W. Swimming
Max Courtney Wrestling
David Croushore M. Swimming
Chris Davis M. Basketball
Natalie Day W. Tennis
Jamie Dorsey W. Soccer
Katie Duncan W. Tennis
Lindsay Erickson W. Cross Country/Track
Kelly Evans W. Lacrosse
Andrew Fischer M. Track
Tasia Fisher W. Swimming
Bill Fox M. Lacrosse
Andrew Franklin M. Basketball
Betsy Frayer W. Cross Country/Track
Kerry Giblin W. Soccer
Taylor Gibson Volleyball
Georgia Gilroy W. Basketball
Courtenay Glisson Riding
Chris Good M. Lacrosse
Katie Goodrich Riding
Peter Goodwin M. Lacrosse
Claire Graff W. Swimming
Maureen Grant W. Swimming
Daniel Hackett Football
Lindsay Hagerman W. Tennis
Amanda Haines W. Tennis
Courtney Harrison Field Hockey
Will Hartmann M. Swimming
Kyle Harvey Football
Blair Haws W. Soccer/Track
Tim Heisterhagen Wrestling
Adam Hockensmith Wrestling
Ryan Hoover Football
Thomas Hubka Football
Ashley Hurt Volleyball
Anne Jacobson Riding
Hayley James W. Basketball
Britton Jamison Wrestling
Jack Jeong M. Cross Country/Track
Nathan Johnson M. Cross Country/Track
Chris Joseph Football
Clark Kensinger Football
Wes Kimmel Football
Katie Kingsbury W. Tennis
Suzanne LaFleur W. Swimming
Chris Lalli M. Lacrosse
Rebecca LeMoine W. Cross Country
Kate Lester Field Hockey/W. Lacrosse
Kyle Luby Football
Jeff Lusk M. Tennis
Jennifer Lux Volleyball
Ryan MacPhee Football
Dave Mackenzie Football/Baseball
James Madden Baseball
Alex Mahoney M. Cross Country/Track
Natalia Maxwell Riding
Paul McClure M. Tennis
Charlie McCombs M. Lacrosse
Elizabeth McCracken W. Tennis
James McDermott M. Soccer
Andy McEnroe Baseball
Tim McGlaston M. Swimming
Kyle Meehan Field Hockey
Kat Michaels W. Basketball/Lacrosse
David Miller Baseball
Gavin Molinelli M. Lacrosse
Perrin Monroe M. Lacrosse
Roger Morscheiser M. Soccer
Kitt Murphy Field Hockey/W. Lacrosse
Liam Murray Football
Justin Mygatt M. Soccer
Ryan Neff Football
Matt Nickles Golf
Laura Nugent Field Hockey
Maggie Nugent Field Hockey
Shana Oltmans W. Soccer
Sarah Otey W. Basketball
Ashleigh Overly Volleyball
Sanjay Palakshappa M. Tennis
Casie Pedroza W. Soccer
Sandy Piracci M. Soccer
Scot Pittman M. Soccer
Nick Raffetto M. Soccer
Erin Rathbone Field Hockey/W. Lacrosse
Steve Rivoir M. Cross Country/Track
Amy Roberson W. Swimming
Patty Roberts W. Tennis
Anne Rochfort W. Lacrosse
Allison Rogers W. Swimming
Heather Rogers W. Soccer
Beth Sauer W. Swimming
Norman Senior M. Cross Country/Track
Casey Sharpe W. Track
Alice Shih Riding
David Shubick Wrestling
Hayley Skinner Riding
Megan Slosson Field Hockey/W. Lacrosse
Mark Snoddy Football
Maggie Speasmaker W. Lacrosse
Michael Stanton M. Soccer/Track
David Startsman Football
Joe Steiner M. Swimming
Allison Stokan Volleyball
Tippins Stone W. Cross Country
Brett Strohsacker M. Soccer
Catherine Torrey Stroud W. Tennis
Ray Sweeney Baseball
Rebecca Timmis W. Tennis
Kilty Tompkins Riding
Mary Clair Turner W. Soccer
Elizabeth Twentyman W. Track
Tim Vacek Golf
Amy Volkmann Field Hockey
Meredith Walker W. Track
J. Elliott Walker W. Cross Country
Grayson Wallace W. Cross Country
Rachel Wallick W. Lacrosse
Laura Westerman W. Swimming
Alex White M. Basketball
David Will M. Basketball
Ted Williams Golf
Walker Williams Football
Sarah Williamson W. Cross Country
Emily Wolfing Volleyball
Ginny Wortham W. Tennis
Kelley Zagol W. Soccer
Anthony Zappin Golf