January 4, 2005

NUMEROUS W&L STUDENTS EARN SCHOLAR-ATHLETE AWARDS

LEXINGTON, Va. -- Washington and Lee Director of Athletics Mike Walsh has announced that 133 students earned Scholar-Athlete awards during the recently completed fall term. The students are all members of W&L athletic teams and achieved a grade-point average (GPA) of at least 3.500.

Additionally, 13 of the students honored achieved grade-point averages of 4.0 or higher (an A+ is worth 4.330 at W&L). Among the students achieving 4.0 or higher GPA's were sophomore football player Sutton Ansley (Leawood, Kan./Pembroke Hill School), junior football player Donny Banks (Charlotte, N.C./Providence Day), freshman all-region cross country and track athlete Tom Brower (Syracuse, N.Y./Christian Brothers Academy), sophomore men's soccer player Tyrrell Burrus (Beaumont, Texas/Monsignor Kelly Catholic), senior all-state cross country and track athlete Steve Chambers (Christiana, Pa./Octorara Area), junior All-ODAC rider Katie Goodrich (Indianapolis, Ind./North Central), junior women's tennis player Stephanie Hannon (Gastonia, N.C./Charlotte Latin), junior field hockey player Courtney Harrison (Richmond, Va./Collegiate), sophomore All-ODAC women's tennis player Katie Kingsbury (Jenkintown, Pa./Philadelphia-Montgomery Christian), senior women's swimmer Suzie LeFleur (Natick, Mass./Montrose), senior All-ODAC and all-region lacrosse and field hockey player Kitt Murphy (New York, N.Y./St. Catherines), senior women's lacrosse player Anne Rochfort (Baltimore, Md./Notre Dame Prep), and senior All-ODAC women's track athlete Meredith Walker (Travelers Rest, S.C./Christ Church Episcopal).

Other notable athletes to receive Scholar-Athlete awards included senior all-conference swimmer Chris Colby (Ossining, N.Y./Archbishop Stepinac), junior all-conference and all-state cross country and track athlete Betsy Frayer (Grand Rapids, Mich./East Grand Rapids), senior All-America women's tennis player Lindsay Hagerman (Wichita Falls, Texas/Highland Park), sophomore All-ODAC field hockey player Rebecca Hatchett (Newport News, Va./Hampton Roads), junior ODAC cross country and track Runner of the Year Nathan Johnson (Lexington, Va./Rockbridge County), senior All-ODAC and All-Region men's soceer player Peter Miller (Towson, Md./Baltimore Lutheran), junior All-ODAC women's soccer player Heather Rogers (Atlanta, Ga./Lovett School), senior All-ODAC football player Lloyd Wilson (Austin, Texas/Stephen F. Austin), senior All-America volleyball player Emily Wolfing (Mt. Airy, Md./South Carroll), sophomore All-America women's tennis player Ginny Wortham (Richmond, Va./Collegiate), senior All-America women's soccer player Kelley Zagol (Berwyn, Pa./Conestoga) and junior All-ODAC women's soccer player Gina Von Sternberg (Houston, Texas/Episcopal).

Twenty-two of W&L's 23 varsity athletic programs achieved a team GPA of at least 3.000, led by the women's tennis team with a 3.445. The highest men's team GPA was the men's tennis team with a 3.331 and no team recorded a GPA lower than 2.993.

W&L had an outstanding fall season on the playing fields as well. W&L's nine fall sports teams combined for a record of 61-32-6 (.647) with volleyball, men's cross country and women's cross country all winning ODAC Championships.

-- GENERALS --

NAME SPORTS(S)
Charles Anderson M. Tennis
Sutton Ansley Football
Brynne Archer Riding
Meredith Bailey W. Tennis
Virginia Baird Volleyball
Donny Banks Football
Jane Beall Field Hockey
Emily Binns W. Soccer
Karen Blackburn W. Cross Country
Elizabeth Brandler W. Track
Tom Brower M. Cross Country/Track
Amy Brown Field Hockey/Track
Kristen Brown Field Hockey/W. Lacrosse
Adam Bullock Baseball
Haley Bunting W. Soccer
Tyrrell Burrus M. Soccer
Chris Caramore Football
Pat Casey M. Lacrosse
Martha Caulkins W. Soccer
Steven Chambers M. Cross Country/Track
Jessica Cobb W. Swimming
Chris Colby M. Swimming
Max Courtney Wrestling
Kristin Crawford W. Tennis
Bethany Dannelly W. Basketball/Track
Hunter Dawkins Football
Natalie Day W. Tennis
Christina Dixon W. Tennis
Josh Dodds M. Soccer
Lane Earnest W. Lacrosse
David Ellison M. Tennis
Conner Esworthy W. Soccer
Jason Fitzsimmons M. Lacrosse
Betsy Frayer W. Cross Country/Track
Marshall French M. Track
Andrew Friski M. Cross Country/Track
Taylor Gibson Volleyball
Georgia Gilroy W. Basketball
Allison Gockley W. Lacrosse
Chris Good M. Lacrosse
Katie Goodrich Riding
Peter Goodwin M. Lacrosse
Alex Gould M. Cross Country
Maureen Grant W. Swimming
Kim Gunst W. Track
Collin Guy M. Lacrosse
Daniel Hackett Football
Ken Hackman Baseball
Lindsay Hagerman W. Tennis
Amanda Haines W. Tennis
Justin Hannon M. Tennis
Stephanie Hannon W. Tennis
Courtney Harrison Field Hockey
William Hartmann M. Swimming
Rebecca Hatchett Field Hockey
Blair Haws W. Soccer
Tim Heisterhagen Wrestling
Jessica Hunsinger W. Basketball
Ashley Hurt Volleyball
Anne Jacobson Riding
Nathan Johnson M. Cross Country/Track
Chris Joseph Football
Brett Kearney M. Soccer
Clark Kensinger Football
Wes Kimmel Football
Katie Kingsbury W. Tennis
Suzie LeFleur W. Swimming
Rebecca LeMoine W. Cross Country
Derrick Lott M. Soccer
Matt Luneburg M. Lacrosse
Jeff Lusk M. Tennis
Jennifer Lux Volleyball
David Mackenzie Football/Baseball
James Madden Baseball
Natalia Maxwell Riding
Elizabeth McCracken W. Tennis
Rhett McCraw M. Soccer
James McDermott M. Soccer
Andrew McEnroe Baseball
Ryan McGrath M. Lacrosse
David Miller Baseball
Peter Miller M. Soccer
Perrin Monroe M. Lacrosse
Roger Morscheiser M. Soccer
Colette Moryan W. Swimming
Kitt Murphy Field Hockey/Lacrosse
Justin Mygatt M. Soccer
Ryan Neff Football
Maggie Nugent Field Hockey/Track
Sarah Otey W. Basketball
Sanjay Palakshappa M. Tennis
Casie Pedroza W. Soccer
Maxwell Pike M. Swimming
Sandy Piracci M. Soccer
Scot Pittman M. Soccer
Maggie Puryear W. Cross Country
Nick Raffetto M. Soccer
Rob Rain Football
Erin Rathbone Field Hockey/Lacrosse
Matt Reilley M. Track
Steven Rivoir M. Cross Country/Track
Chris Rizzo Baseball
Amy Roberson W. Swimming
Anne Rochfort W. Lacrosse
Heather Rogers W. Soccer
Joseph Sanford M. Tennis
Casey Sharpe W. Track
Hayley Skinner Riding
Mark Snoddy Football
Maggie Speasmaker W. Lacrosse
Michael Stanton M. Soccer/Track
Tippins Stone W. Cross Country/Track
Catherine Torrey Stroud W. Tennis
Chad Summerville M. Lacrosse
Ray Sweeney Baseball
Zack Taylor Football
Katherine Tompkins Riding
Timothy Vacek Golf
Meredith Walker W. Track
Elliot Walker W. Cross Country
Grayson Wallace W. Cross Country/Track
Rachel Wallick W. Lacrosse
Jordan Wesley Baseball
Laura Westerman W. Swimming
Alex White M. Basketball
David Will M. Basketball
Sarah Williamson W. Cross Country/Track
Lloyd Wilson Football
Emily Wolfing Volleyball
Ginny Wortham W. Tennis
Kelley Zagol W. Soccer
Anthony Zappin Golf
Gina Von Sternberg W. Soccer