ODAC SCHOLAR-ATHLETE AWARD WINNERS FROM W&L

DOC JOPSON AWARD (TOP MALE SCHOLAR-ATHLETE) MARJORIE BERKLEY AWARD (TOP FEMALE SCHOLAR-ATHLETE)

2016 – Michael Holt (Tennis)
2015 – Christopher Hu (Tennis)
2011 – Greg Kurkis (Football)
2009 – Harry St. John (Lacrosse)
2008 – Nathaniel James (Golf)
2005 – Paul McClure (Tennis)
1997 – Sandy Hooper (Track & Field)
1996 – Graig Fantuzzi (Football/Baseball)
1994 – John Surface (Football)
1988 – Andrew White (Track & Field)
1987 – Jon Thornton (Football)
1984 – John Lee Graves (Basketball)
1981 – Chip Nunley (Football)

2015 – Jillian Katterhagen (Track & Field)
2014 – Annelise Madison (Cross Country/Track & Field)
2011 – Emmy Mathews (Field Hockey/Lacrosse)
2009 – Anne Van Devender (Soccer)
2007 – Ginny Wortham (Tennis)
2005 – Lindsay Hagerman (Tennis)
2004 – Heather Coleman (Soccer/Basketball)
2003 – Erika Proko (Tennis)
1994 – Angie Carrington (Soccer/Lacrosse)

SPORT-BY-SPORT SCHOLAR-ATHLETE AWARD WINNERS FROM W&L

BASEBALL MEN'S BASKETBALL WOMEN'S BASKETBALL
2016 – Tom Concklin
2009 – Terrence McKelvey
2008 – James Madden
2007 – David Miller
2004 – Peter Dean

2014 – Drew Kimberly
2010 – Ben Goetsch
2009 – Ben Heller

2013 – Katy Wilson
2012 – Becca Bolton
2011 – Becca Bolton
     
MEN'S CROSS COUNTRY WOMEN'S CROSS COUNTRY FIELD HOCKEY
2015 – Mac Strehler
2010 – Robert Warneford Thomson
2009 – Robert Warneford Thomson
2008 – Michael Welsh
2007 – Tom Brower
2006 – Tom Brower
2005 – Nathan Johnson
2004 – Nathan Johnson
2003 – Steven Chambers
2013 – Annelise Madison
2012 – Lauren Schultz
2011 – Lauren Schultz
2008 – Becca Taylor
2007 – Becca Taylor
2006 – Becca Taylor
2005 – Liz Twentyman
2010 – Emmy Mathews
2005 – Courtney Harrison
     
FOOTBALL MEN'S GOLF WOMEN'S GOLF
2011 – Brett Murray
2010 – Greg Kurkis
2009 – Greg Kurkis
2005 – Liam Murray
2016 – Conley Hurst
2015 – Conley Hurst
2008 – Nathaniel James
2007 – Nathaniel James
2006 – Anthony Zappin
 
     
MEN'S LACROSSE WOMEN'S LACROSSE RIDING
2015 – Colin Fraser
2014 – Cameron Dabir
2013 – Joe LaSala
2012 – Joe LaSala
2009 – Harry St. John
2004 – Ansel Sanders
2011 – Emmy Mathews
2010 – Emmy Mathews
2009 – Kelsi Robinson
2004 – Joanna Perini

2015 – Ashley Ooms
2012 – Tamara Morse
2011 – Tamara Morse
2010 – Tamara Morse
2006 – Katie Goodrich

     
MEN'S SOCCER WOMEN'S SOCCER  MEN'S SWIMMING
2013 – Al Organ
2011 – Jamie Paldino
2010 – Jamie Paldino
2008 – Anne Van Devender
     
 WOMEN'S SWIMMING MEN'S TENNIS WOMEN'S TENNIS

2016 – Stephanie Foster
2015 – Stephanie Foster
2014 – Stephanie Foster
2013 – Delaney Rolfe
2012 – Delaney Rolfe
2011 – Delaney Rolfe
2010 – Jenna Worsham
2008 – Amy Roberson
2007 – Amy Roberson

2016 – Michael Holt
2015 – Michael Holt
2014 – Michael Holt
2013 – Hayden White
2012 – Hayden White
2011 – Will Hall
2006 – Charles Anderson
2005 – Paul McClure
2004 – Austin Kim

2015 – Brooke Donnelly
2013 – Patricia Kirkland
2009 – Katie Tabb
2007 – Katie Kingsbury
2006 – Katie Kingsbury
2005 – Lindsay Hagerman
2004 – Lindsay Hagerman
     
MEN'S INDOOR TRACK & FIELD WOMEN'S INDOOR TRACK & FIELD MEN'S OUTDOOR TRACK & FIELD

2011 – David Doobin
2009 – Billy Billington
2005 – Nathan Johnson

2014 – Annelise Madison
2013 – Lauren Schultz
2009 – Elizabeth Webb
2008 – Elizabeth Webb
2011 – David Doobin
2009 – Billy Billington
2005 – Nathan Johnson
     
WOMEN'S OUTDOOR TRACK & FIELD  VOLLEYBALL  
2014 – Annelise Madison
2013 – Annelise Madison
2009 – Elizabeth Webb
2008 – Elizabeth Webb
2007 – Elizabeth Webb
2014 – Alex Kinzer
2004 – Emily Wolfing
2003 – Emily Wolfing
 

SPORT-BY-SPORT ODAC PLAYERS OF THE YEAR FROM W&L

BASEBALL MEN'S BASKETBALL WOMEN'S BASKETBALL
2011 - Gregg Laswell (Pitcher)
2008 - Terrence McKelvey
2004 - Peter Dean (Pitcher)
2003 - Michael Hanson

1988-89 - Chris Jacobs
1977-78 - Pat Dennis
1976-77 - Pat Dennis

2001-02 - Jessica Mentz
     
MEN'S CROSS COUNTRY WOMEN'S CROSS COUNTRY FIELD HOCKEY
2014 - Ian McDonald
2005 - Nathan Johnson
2004 - Nathan Johnson
2003 - Andrew Schorr
1997 - Jason Callen
1995 - Jason Callen
1983 - Angus McBryde
2008 - Jess Shaw
2007 - Kat Telfeyan
2006 - Jackie Burns
2005 - Jackie Burns
2004 - Lindsay Erickson
1996 - Carson Flowers
1995 - Josephine Schaeffer
1994 - Amy Mears
1993 - Josephine Schaeffer
1987 - Paige Cason
2007 - Kendall Korte
2006 - Kendall Korte
     
FOOTBALL MEN'S GOLF WOMEN'S GOLF
2012 - Luke Heinsohn (Off.)
2011 - Charlie Westfal (Off.)
2007 - Kyle Luby (Def.)
2000 - Marc Watson
1995 - Robert Hull
1985 - Kevin Weaver
1981 - Chris Cavalline
1978 - Carl Folcik
1976 - Tony Perry
2007-08 - Nathaniel James
2005-06 - Nathaniel James
1996-97 - Tommy Dudley
1994-95 - Tommy Dudley
1991-92 - Clay Thomas
1989-90 - Clay Thomas
1978-79 - Dave Leunig
1977-78 - Jerry Maatman
1976-77 - Dave Leunig
2014-15 - Mary-Frances Hall
     
MEN'S LACROSSE WOMEN'S LACROSSE RIDING
2009 - Harry St. John
2004 - Ansel Sanders
2001 - Pope Hackney
1999 - Matt Dugan
1993 - Wiemi Douoguih
1991 - Clark Wight
2015 - Cara Mulligan
2014 - Margaret Klein
2012 - Christina Benedetti
2011 - Emmy Mathews
2008 - Kat Michaels
2006 - Amanda Strickler
2005 - Kristen Brown
2004 - Joanna Perini
2003 - Sarah Janowitz
1997 - Brooke Glenn
1993 - Lisa Dowling

2013-14 - Claire Stevenson
2005-06 - Caitlin Lane
2003-04 - Caitlin Lane
2002-03 - Caitlin Lane

     
MEN'S SOCCER WOMEN'S SOCCER MEN'S SWIMMING
2015 - Ben Bayles
2001 - Paul Wallace
1998 - Mikel Parker
1980 - Bryan Williams
2009 - Emily Leary
2007 – Anne Van Devender
1991 - Nancy Mitchell
2016 – Tommy Thetford
     
 WOMEN'S SWIMMING  MEN'S TENNIS WOMEN'S TENNIS
2014-15 - Emily Rollo
2012-13 - Caroline Hamp
2009-10 - Sarah Simpson
2008-09 - Lindsay Strachan
2007-08 - Lindsay Strachan
2000-01 - Blair Huffman
1999-00 - Katie Kennedy
1998-99 - Margaret Hoehl
1997-98 - Margaret Hoehl
1996-97 - Brooke Stanley
1995-96 - Rebekah Prince
1994-95 - Rebekah Prince
1993-94 - Jenn Miller
1992-93 - Rebekah Prince
1991-92 - Jodi Herring
1990-91 - Stephanie Saunders
1989-90 - Claire Dudley
1988-89 - Elizabeth Miles
1987-88 - Elizabeth Miles
2015 - Jordan Krasner
2014 - Taylor Shamshiri
2013 - Hayden White
2012 - Hayden White
2006 - David Shay
2004 - Paul McClure
2003 - Paul McClure
2002 - Rhys James
1997 - Peter Hammond
1996 - Chris MacNaughton
1993 - Robby MacNaughton
1992 - Richard Yates
1990 - John Morris
1989 - John Morris
1988 - Bobby Matthews
1987 - Robert Haley
1985 - David McLeod
1980 - Stewart Jackson
1979 - Stewart Jackson
1978 - Ben Johns
1977 - Ben Johns
2015 - Sonja Meighan
2014 - Sonja Meighan
2013 - Sonja Meighan
2012 - Sonja Meighan
2010 - Lauren Caire
2009 - Katie Tabb
2008 - Katie Tabb
2007 - Emily Applegate
2006 - Emily Applegate
2005 - Lindsay Hagerman
2004 - Lindsay Hagerman
2003 - Erika Proko
2001 - Melissa Hatley
2000 - Brook Hartzell
1999 - Brook Hartzell
1998 - Ericka Shapard
1997 - Natalia Garcia
1996 - Natalia Garcia
1995 - Marilyn Baker
1994 - Marilyn Baker
1993 - Marilyn Baker
1989 - Jean Stroman
1988 - Jean Stroman
     
MEN'S INDOOR TRACK & FIELD WOMEN'S INDOOR TRACK & FIELD MEN'S OUTDOOR TRACK & FIELD

2014-15 - Ian McDonald
2011-12 - Zander Tallman
2010-11 - Zander Tallman
1989-90 - Carl Gilbert
1987-88 - Andy White
1986-87 - Andy White
1985-86 - Chris Bleggi

2015-16 – Dana Lee
2008-09 - Elizabeth Webb
2005-06 - Stacy Doornbos
2014 - Zander Tallman
2005 - Nathan Johnson
2004 - Nathan Johnson
1994 - Dax Mahoney
1993 - Dax Mahoney
1989 - Wes Boyd
1988 - Andy White
1987 - Andy White
     
WOMEN'S OUTDOOR TRACK & FIELD VOLLEYBALL WRESTLING
2016 – Dana Lee
2015 - Dana Lee
2013 - Lauren Schultz
2009 - Elizabeth Webb
2008 - Stacy Doornbos
2007 - Elizabeth Webb
2013 - M.A. Boles
2011 - M.A. Boles
2008 - Rachael Phillips
2005 - Christine Gladysz
2004 - Christine Gladysz
2001 - Lindsay Ruckert
2000 - Lindsay Ruckert
1999 - Lindsay Ruckert
1997 - Nancy Reinhart
1995 - Hilary Martin
1976-77 - Jim Crytzer
1977-78 - Ed Rodgers
1979-80 - Ray Gross

SPORT-BY-SPORT ODAC ROOKIES OF THE YEAR FROM W&L

BASEBALL MEN'S BASKETBALL WOMEN'S BASKETBALL
 

2015 - Clayton Murtha
2013 - Andrew Franz
1997 - Rich Peterson

2009 - Meg Ingram
1999 - Jessica Mentz
     
MEN'S CROSS COUNTRY WOMEN'S CROSS COUNTRY FIELD HOCKEY
2013 - Mac Strehler
2004 - Alex Mahoney
2015 - Samantha Yates
2010 - Rebecca Bryer
2009 - Lauren Schultz
2006 - Kat Telfeyan
2005 - Jackie Burns
2004 - Lindsay Erickson
2013 - Noelani Schulmeyer
2007 - Emmy Mathews
2005 - Liz Garson
     
FOOTBALL MEN'S GOLF WOMEN'S GOLF
2013 - Marshall Hollerith
2008 - Charlie Westfal
2007 - Greg Kurkis
2006 - R.J. Varner
2006 - Beau Allen
2005 - Nathaniel James
2015 - Mary-Frances Hall
     
MEN'S LACROSSE WOMEN'S LACROSSE RIDING
2016 – A.J. Witherell
2012 – Cameron Dabir
2006 – Tim Skeen
2016 – Haley Tucker
2011 – Alex Van Horn

2014 - Caleigh Wells
2012 - Charlotte Keesler
2008 - Allison Lemon

     
MEN'S SOCCER WOMEN'S SOCCER WOMEN'S SWIMMING
2000 - Philip Miller
1998 - Paul Wallace
2015 - Danielle Spickard
2013 - Ashley Hogan
2011 - Holley Beasley
2005 - Maggie Sutherland
2002 - Gina Von Sternberg
2016 – Elle Chancey
2015 - Kira Tomenchok
2013 - Emma Swabb
2012 - Caroline Hamp
2010 - Brittany Ross
2009 - Lauren Starnes
2008 - Tess Hayden
2006 - Lindsay Strachan
     
MEN'S SWIMMING MEN'S TENNIS WOMEN'S TENNIS
2016 – Sam Childress
2015 - Tommy Thetford
2010 - Hayden White
2009 - Jeremy Becht
2012 - Sonja Meighan
2009 - Ellen Yeatman
     
MEN'S INDOOR TRACK & FIELD WOMEN'S INDOOR TRACK & FIELD  MEN'S OUTDOOR TRACK & FIELD
2014 - Mac Strehler
2011 - Zander Tallman
2008 - Jeff Giordano
2016 – Samantha Yates
2014 - Dana Lee
2006 - Stacy Doornbos
 
     

WOMEN'S OUTDOOR TRACK & FIELD

VOLLEYBALL  
2016 – Samantha Yates
2014 - Dana Lee
2010 - Lauren Schultz
2006 - Stacy Doornbos
2015 - Meg Guignon
2012 - Anna Lausberg
2010 - M.A. Boles
2005 - Laura Maurer
2002 - Susan Gaillard
2001 - Jennifer Lux
2000 - Kristin Shelton
1998 - Lindsay Ruckert
 


SPORT-BY-SPORT ODAC COACHES OF THE YEAR FROM W&L

BASEBALL MEN'S BASKETBALL WOMEN'S BASKETBALL

2016 – Lucas Jones
2009 – Jeff Stickley
2003 - Jeff Stickley
1999 - Jeff Stickley
1996 - Jeff Stickley

2008 - Adam Hutchinson
1989 - Verne Canfield
1982 - Verne Canfield
1977 - Verne Canfield

 
     
MEN'S CROSS COUNTRY WOMEN'S CROSS COUNTRY FIELD HOCKEY
2015 – Brandon Spalding
2007 - John Tucker
2005 - John Tucker
2004 - John Tucker
1997 - John Tucker
1995 - John Tucker
1994 - John Tucker
2015 - Mike Dager
2012 - Kris Hoey
2010 - Kris Hoey
2008 - Kris Hoey
2007 - Kris Hoey
2006 - Kris Hoey
2005 - Kris Hoey
2004 - Kris Hoey
2000 - Emily Pulsifer
1999 - Emily Pulsifer
1996 - Jim Phemister
1994 - Jim Phemister
1993 - Jim Phemister
1992 - Jim Phemister
1991 - Jim Phemister
1990 - Jim Phemister
2015 - Gina Wills
2009 - Wendy Orrison
2005 - Wendy Orrison
2002 - Wendy Orrison
     
FOOTBALL MEN'S GOLF WOMEN'S GOLF
2015 - Scott Abell
2012 - Scott Abell
2010 - Frank Miriello
2006 - Frank Miriello
2004 - Frank Miriello
2001 - Frank Miriello
1996 - Frank Miriello
1992 - Gary Fallon
1988 - Gary Fallon
1981 - Gary Fallon
2008 - Gavin Colliton
1999 - Kevin Moore
1997 - Kevin Moore
1995 - Bill Raleigh
1994 - Buck Leslie
1991 - Buck Leslie
1988 - Buck Leslie
1983 - Buck Leslie
1978 - Buck Leslie
1977 - Buck Leslie
2015 - Pete Gyscek
     
MEN'S LACROSSE WOMEN'S LACROSSE RIDING
2009 - Gene McCabe
2004 - Mike Cerino
2002 - Mike Cerino
2000 - Jim Stagnitta
1999 - Jim Stagnitta
1994 - Jim Stagnitta
1991 - Jim Stagnitta

2016 – Brooke O'Brien
2013 - Brooke O'Brien
2011 - Brooke O'Brien
2008 - Brooke O'Brien
2007 - Jan Hathorn
2006 - Jan Hathorn
2005 - Jan Hathorn
2004 - Jan Hathorn
2003 - Jan Hathorn
2001 - Jan Hathorn
1998 - Jan Hathorn
1997 - Jan Hathorn
1993 - Jan Hathorn
1992 - Jan Hathorn

2014 - Gordon Reistrup
2006 - Amy Reistrup

     
MEN'S SOCCER WOMEN'S SOCCER WOMEN'S SWIMMING
2015 - Mike Singleton
2005 - Rolf Piranian
2000 - Rolf Piranian
1989 - Rolf Piranian
1986 - Rolf Piranian
1980 - Rolf Piranian
1979 - Rolf Piranian
1977 - Rolf Piranian
2009 - Neil Cunningham
2006 - Neil Cunningham
2002 - Neil Cunningham
2000 - Jan Hathorn
1996 - Jan Hathorn
1988 - Jan Hathorn
2016 – Kami Gardner
2012 - Kami Gardner
2010 - Kami Gardner
2009 - Kami Gardner
2006 - Kiki Jacobs
2000 - Kiki Jacobs Moore
1999 - Kiki Jacobs Moore
1998 - Kiki Jacobs Moore
1997 - Kiki Jacobs Moore
1996 - Kiki Jacobs
1993 - Kiki Jacobs
1991 - Page Remillard
1990 - Page Remillard
1989 - Page Remillard
     
MEN'S SWIMMING MEN'S TENNIS WOMEN'S TENNIS

2016 – Kami Gardner

2013 - David Detwiler
2007 - David Detwiler
2005 - David Detwiler
2003 - David Detwiler
1997 - Gary Franke
1996 - Gary Franke
1993 - Gary Franke
1989 - Gary Franke
1988 - Gary Franke
1987 - Gary Franke
1986 - Gary Franke
1985 - Gary Franke
1980 - Gary Franke
1978 - Dennis Bussard
1977 - Dennis Bussard

2016 – Erin Ness
2015 - Erin Ness
2014 - Erin Ness
2012 - Eric Ishida
2011 - Eric Ishida
2010 - Eric Ishida
2009 - Eric Ishida
2008 - Eric Ishida
2004 - Cinda Rankin
2003 - Cinda Rankin
2002 - Cinda Rankin
1999 - Cinda Rankin
1998 - Cinda Rankin
1997 - Cinda Rankin
1995 - Cinda Rankin
1994 - Cinda Rankin
1993 - Cinda Rankin
1992 - Cinda Rankin
1991 - Cinda Rankin
1988 - Bill Washburn
     
 MEN'S INDOOR TRACK & FIELD  WOMEN'S INDOOR TRACK & FIELD MEN'S OUTDOOR TRACK & FIELD

1989 - Norris Aldridge
1988 - Norris Aldridge
1987 - Norris Aldridge
1986 - Norris Aldridge
1985 - Norris Aldridge
1984 - Norris Aldridge

2009 - Nate Hoey 1994 - Norris Aldridge
1989 - Norris Aldridge
1987 - Norris Aldridge
1984 - Norris Aldridge
     
WOMEN'S OUTDOOR TRACK & FIELD VOLLEYBALL  
2013 - Nate Hoey
2008 - Nate Hoey
1995 - John Tucker
2013 - Bryan Snyder
2011 - Bryan Snyder
2010 - Bryan Snyder
2006 - Bryan Snyder
2005 - Bryan Snyder
2004 - Bryan Snyder
2003 - Bryan Snyder
2002 - Bryan Snyder
2001 - Bryan Snyder
1998 - Terri Dadio Campbell
1997 - Terri Dadio Campbell
1995 - Terri Dadio Campbell